Върховна административна прокуратура (ВАП) сезира служебния министър на културата и кмета на София да организират проверка на обществената поръчка за "Адаптация и реставрация на сградата на минерална баня "Овча купел" като рекреативен център с активно използване на минералната вода".
Във ВАП е образувана преписка въз основа на информация в медиите, в която са изложени доводи за недопустима намеса в предназначението и режима на опазването на сградата на баня "Овча Купел" като културно наследство, както и засягане на нейния статут в нарушение на Закона за културното наследство (ЗКН).
По време на проверката Министерството на културата следва да установи допуснато ли е нарушение на ЗКН и при издадените актове, касаещи предназначението, статута и режима на опазване на сградата на баня "Овча Купел" като културно наследство.
ВАП изисква от Столичната община да се докладва действията, предприети за законосъобразното провеждане на обществената поръчка от Регионалния исторически музей в София, целящи опазване режима на сградата като културен паметник в съответствие с изискванията на ЗКН.
Ако по време на проверките бъдат установени данни за престъпление от общ характер, те трябва да бъдат съобщени на компетентните прокуратури и структури на МВР, за което да се информира и ВАП.
Снимка: БГНЕС
Харесайте страницата ни във Facebook ТУК
Евакуираха спешно посетители и служители в столичен мол
Шишков разкри пътни схеми и как се дават милиони, а магистрала няма
Хали Бери прикова погледите с апетитни снимки
Красота, блясък и война: Блогърката, която прави руската пропаганда модерна
Можем ли да живеем до 146 години, а и повече?
Как да изберем протеинов шейк и за какво трябва да внимаваме?
Психология за родители: Режимът и чувството за предвидимост
Защо рискът от исхемичен инсулт се повишава в горещините?
Нови следи от вода на Марс са открити в стари данни от марсохода „Спирит“
Експерт, предсказал кризата от 2008 г., дава нова, мрачна прогноза за бъдещето
Имплант с размери 2×2 мм възвръща зрението на хора с тежко очно заболяване
Десетгодишен японски учен направи пробив в изследването на пеперудите
Тъжна вест! Почина голямо име в медицината
Златото стигна до 4295 долара за унция
Във Варна наградиха победителите в Спартакиадата на ВМС
Нови правила пратиха рекорд на Карлос Насар в историята
Варна с нова услуга за денонощна грижа за възрастни хора и лица с трайни увреждания
ЕС заплашва да спре безвизовия достъп на 5 карибски страни заради "златните" им паспорти
Европейските индекси продължават серията си от рекорди
Възможно ли е България да се върне към бюджетни излишъци?
ЕК и Испания обсъждат допълнителна финансова подкрепа след мигрантската криза в Сеута
преди 4 години