Ще има ли помирение между президент и кабинет?
"Засега не се очертава помирение между институциите, те вече се хлъзгат в една спирала и сякаш нейната инерция ги повлича все повече. При всички положения ще има някаква развръзка", каза политологът Цветанка Андреева в студиото на "Денят ON AIR".
"Вчера главният прокурор Гешев говори за първи път за това разследване, войната я води Румен Радев, той е поставен с такава цел там", коментира журналистът Юлий Москов
Според него президентът прави това от първия си ден, а правителството е коректно към държавния глава.
"Радев експлоатира президентската институция за лични политически цели. Моделът на мира, който ГЕРБ налагаше, свърши и явно е изчерпан. Сякаш режимът на управление започва да се консервира", добави Андреева.
До думите ѝ някой трябва да представи работеща формула за помирение.
"В питането си към Конституционния съд Гешев не е споменавал импийчмънт. Разследването за търговия с влияние не е на главната прокуратура, а на КПКОНПИ. Гешев пита по съвсем друг повод", разясни Москов в ефира на Bulgaria ON AIR.
Toй прогнозира, че Конституционният съд ще отговори, че президентът може да бъде разследван.
"Поради високия си рейтинг Радев има всички основания да бъде стреснат. В Германия си тръгна един президент, защото се беше възползвал от позицията си за кредит с по-ниска лихва. Радев има всички основания да се страхува", смята Цветанка Андреева.
Андреева изтъкна, че идеята за имунитета е достижение на демокрация - да пази от политическа репресия и политически натиск, но "нищо повече".
Двамата изказаха мнението си за наложената забрана от САЩ за влизане на съдия Андон Миталов и изказването на Херо Мустафа, че това ще е само началото на списъка.
"Трябва да сме благодарни на САЩ за това. Слаби сме срещу корупцията, защото огромна част от корупцията у нас има руски произход", смята Москов.
"Пищенето срещу американците няма смисъл, нашата държава е много слаба в тази битка. Има нужда от тази помощ", oбясни Андреева.
Вижте целия разговор във видеото.
Харесайте страницата ни във Facebook ТУК
Икономист предупреди: Трупането на дефицит е опасно
7 топ цвята за маникюр за месец май
Локо София открадна точка срещу Ботев Враца
Нови молекули дават надежда за възстановяване на нервните увреждания при множествена склероза
Има една емоция, която ни носи смисъл и ни кара да виждаме света с нови очи
Бронхиална астма – симптоми, диагностика и съвременно лечение
Защо мобилността е толкова важна, колкото и силата?
Пещерата Шове: Уникални праисторически рисунки, запазени в продължение на хилядолетия
Ново поколение Т-клетъчна терапия постига 45% пълна ремисия при рак на кръвта
Компанията AltoVolo извърши първи полет с прототип на въздушно такси
Метеорният поток Ета-Аквариди достига своя пик: Защо е специален
Бюджетът и съдебната реформа основни теми на консултациите при Йотова
Няма достатъчно военни лекари за мисии зад граница
Александър Бубиа: Ударът върху хората с цените е огромен
Проф. Михаил Константинов: Учуди ме отсъствието на лидера на ПБ на консултациите при президента
България привлича чужденци със сигурност и качество на живот
ЕС разширява достъпа до данни за ДДС, за да засили борбата с трансграничните измами
Макрон номинира Еманюел Мулен за ръководител на Френската централна банка
Belayer: Към момента има 2 дадени лиценза и около 20 отказа по MiCA
Кадър на деня за 5 май