Драконовски мерки при явяването на изпит за шофьорска книжка

Противниците на новите правила твърдят, че по този начин курсовете ще се оскъпят

02.01.2020 | 16:42 Редактор: Юлия Христова
Драконовски мерки при явяването на изпит за шофьорска книжка

Камери, детектори, система за лицево разпознаване при явяването на на шофьорски изпит. Драконовските мерки са заради купуването и продаването на шофьорски книжки, като целта им е да се намали корупцията в Изпълнителна агенция "Автомобилна администрация", бившата ДАИ.

Шофьорският изпит ще се превърне в нещо като риалити шоу чрез тотално видеоследене на кандидата и при решаването на листовки, и при кормуването, а предлаганите промени са в наредбата за провеждане на изпити за правоспособност за управление на МПС, съобщава "Труд"

Камери и изолирани помещения – т. нар. бели стаи, бяха въведени още през 2017 г. за теоретичните изпити на кандидат шофьорите. Новото е, че при влизането в помещението, където се решават листовки, новобранецът ще минава през стационарна металдетекторна рамка. Преди това той ще оставя и заключва в шкафче телефона си и всякакви други електронни и метални предмети. За всеки случай ще проверяват и дрехите му с преносим уред.

В стаята ще има и монтиран скенер за засичане на радиоизлъчвания. Преди началото на изпита лицето на кандидата ще бъде фотографирано от инспектори от ДАИ, а компютърна система за лицево разпознаване ще сравнява изображението със снимката в личната карта. При несъответствие тестът се проваля. През цялото време на решаване на листовки лицето на кандидата ще бъде снимано с камера. На 5 пъти автоматично изображенията ще се сравняват с първата снимка, направено преди началото на изпита.

Предвижда се още съдържанието на листовките в момента да бъде генерирано на случаен принцип, за да няма възможност да се знаят предварително отговорите. По същата логика при изпита по кормуване маршрутът на учебния автомобил ще се определя от навигационен уред. И в купето кандидат-шофьорът и изпитващият от ДАИ ще бъдат снимани през цялото време, а разговорите им – записвани.

Файловете и от теоретичния, и от практическия изпит ще се пазят 1 година като доказателство в случай, че някой се жалва, че е скъсан неоснователно или че са му искали рушвет. В проекта за промени в наредбата липсва изцяло лансираната миналата есен идея изпитите да се провеждат само на автомобили, които ДАИ ще си купува и оборудва. Сега от автомобилната администрация трябва само да осигури камерата с микрофон и уреда за навигация, които за изпита да се монтират в учебната кола.

Няколко големи организации на автомобилни инструктори, сред които и Съюзът на българските автомобилисти (СБА), подготвят протест на 14 януари срещу увеличения брой часове за кормуване. През ноември м. г. образователното министерство утвърди нова методика за обучение на кандидат шофьорите, според която часовете за практическо обучение от 31 трябва да станат 42. Предвижда се кормуване нощем, по магистрала, при мъгла и други трудни атмосферни условия.

За да се удостовери, че методиката се спазва, инструкторът и курсистът трябва да си правят селфи, когато карат извън града, а в учебните коли да се следят с GPS система. Противниците на новите правила твърдят, че по този начин курсовете ще се оскъпят и от 600-700 лв. сега, ще надскочат 1000 лв.

Снимка: Pixabay

Харесайте страницата ни във Facebook ТУК


1
0 rate up comment rate down comment 0
Машината ви
преди 3 години
Вие тази книшка я искарахте златна.Само в България толкова закони дисциплина никъде другаде в света не те турмозят толкова но виш тук е друго браво.Продължаваите със вашите измислени закони и глупави решения единственото което правите е да турмозите *** жалки Сигнализирай за неуместен коментар