Имената на 17-те български депутати в Европейския парламент вече са ясни, след като Централната избирателна комисия съобщи резултатите от гласуването с преференции.
ГЕРБ ще има шестима евродепутати, а в листата на партията няма разместване. По този начин в ЕП отиват Мария Габриел, Андрей Ковачев, Андрей Новаков, Ева Майдел, Асим Адемов и Александър Йорданов от СДС. Съвсем малко не достига на Лиляна Павлова да се изкачи по-нагоре. Тя е събрала 4,5% при необходими 5% от преференциален вот.
Елена Йончева е събрала над 82 000 преференции, а Сергей Станишев 30 000. Така петте мандата на БСП биват допълнени от Петър Витанов, Цветелина Пенкова и Иво Христов.
Представители на ДПС в европарламента ще бъдат Илхан Кючюк, Искра Михайлова и Атидже Алиева-Вели. Припомняме, че водачите на листата Мустафа Карадайъ и Делян Пеевски се отказаха от местата си в ЕП.
До разместване се стигна при ВМРО, които след вота на 26 май си осигуриха две места в европарламента. Водачът на листата Ангел Джамбазки е сигурен за европарламента. Юлиан Ангелов обаче е изпреварен от Андрей Слабаков, който събира над 6,5% от преференциалния вот.
"Демократична България" изпраща един представител в ЕП и това е водачът на листата Радан Кънев. Той е събрал и преференциален вот от 29%.
Всички евродепутатите заявиха, че ще работят за България. На церемонията по официалното обявяване на имената им не присъстваха Мария Габриел и Радан Кънев.
От ЦИК обявиха, че при избирателна активност от 33,28% ГЕРБ печели 31,07% от всички гласове, 24,26% са за БСП, а на трето място се нареди ДПС с 16,55%. ВМРО е на четвърто място с 7,36%. "Демократична България" също прескочи границата с 6,06%, което осигури място на Радан Кънев в европарламента.
Снимка: Димитър Кьосемарлиев (Bulgaria ON AIR)
Харесайте страницата ни във Facebook ТУК
За наказание: Пратиха в “месомелачката” руски войник облечен в рокля (ВИДЕО 16+)
Китай тества Z-10 за опасни мисии: щурмовите хеликоптери тренират полети под радара
Как войните между Иран и Украйна се превърнаха в един енергиен шок
Меган Маркъл по бански в басейна за ЧРД
Можем ли да живеем до 146 години, а и повече?
Как да изберем протеинов шейк и за какво трябва да внимаваме?
Психология за родители: Режимът и чувството за предвидимост
Защо рискът от исхемичен инсулт се повишава в горещините?
Нови следи от вода на Марс са открити в стари данни от марсохода „Спирит“
Експерт, предсказал кризата от 2008 г., дава нова, мрачна прогноза за бъдещето
Имплант с размери 2×2 мм възвръща зрението на хора с тежко очно заболяване
Десетгодишен японски учен направи пробив в изследването на пеперудите
Винисиус Жуниор преподписа с Реал (Мадрид)
ЦСКА удари с 3:0 Макаби като гост
Тъжна вест! Почина голямо име в медицината
Златото стигна до 4295 долара за унция
Във Варна наградиха победителите в Спартакиадата на ВМС
В Европа работят над 10 хил. пивоварни, в България те са 42
Пазарният регулатор на ЕС ще оценява управлението на риска в управляващите дружества
RWE се отказва от проектите си за морски вятърни паркове в САЩ
Пазарът на люти сосове у нас – от „дай нещо люто“ до „искам нещо вкусно люто“