Към 20 февруари общо за страната са регистрирани 32 случая на морбили. 26 случая са съобщени от РЗИ Благоевград, 4 – от Столична РЗИ, 1 – от РЗИ София област и 1 от РЗИ Хасково.
21 случая са лабораторно показани, останалите са по епидемиологични показатели. От вчера, когато бяха 27, има нови 4 случаи - 3 деца от кв. "Христо Ботев“ и едно дете от "Студентски град“. Днес в квартал "Христо Ботев" беше разположен мобилен кабинет за поставяне на ваксини.
Около 40-50 души са контактували със заболелите от морбили в кв. "Христо Ботев" в столицата. Мобилен екип пред читалището в квартала започна безплатни имунизации на хората, които са общували със заразените.
Според специалистите засега няма нужда от ваксиниране на всички желаещи, защото това не е извънреден случай, а ваксинация по повод контактни лица.
Министерството на здравеопазването е изпратило указания до всички Регионални здравни инспекции за предприемане на мерки за ограничаване на разпространението на заболяването и недопускане възникването на нови случаи.
Една от мерките е всички общопрактикуващи лекари в страната да издирят и установят всички лица от 13-месечна до 18-годишна възраст без данни за имунизация. Разпоредено е тези хора незабавно да бъдат ваксинирани срещу морбили.
Отказът от задължителна ваксинация може да доведе до глоба до 200 лева. Министерството на здравеопазването се обръща към родителите с апел при установен пропуск в имунизационния статус на детето си, сами да потърсят общопрактикуващия си лекар.
Разпределението на заболелите по възрастови групи е:
· във възрастовата група под 1 г. – 7 случая
· във възрастовата група 1-4 г. – 16 случая
· във възрастовата група 5-9 г. – 4 случая
· във възрастовата група 10-14 г. – 1 случай
· във възрастовата група 15-19 г. – 1 случай
· във възрастовата група 25-29 г. – 2 случая
· във възрастовата група 35-39 г. – 1 случай
Усложненията вследствие на заболяване от морбили както при възрастни пациенти, така и при деца могат да са много тежки, а смъртността е един на 1000 случая.
Снимка: Димитър Кьосемарлиев (Bulgaria ON AIR)
Харесайте страницата ни във Facebook ТУК.
Кикбоксьорът Драгомир Петров е готов за двубоя срещу японеца Мияги
Румен Радев ще е новият премиер на България, вижте всички министри
Столична община получава управлението върху парк "Врана" и съседен терен
Откриха потенциално ново лечение за прееклампсия при бременност
Какво се случва с гръбначния стълб по време на сън и защо Octaspring ни спасява?
ЕС с нова стъпка за по-бърз достъп на пациентите до иновативни медицински технологии
Хипоталамична аменорея – как стресът и недохранването спират овулацията?
Нарастващият туризъм в Антарктида носи риск от зарази
В Шотландия откриха мистериозен изкуствен остров, по-древен е от Стоунхендж
Китай разработи революционна „желязна“ батерия с 16-годишен живот
Учени тестват реанимиране на сърце в Космоса – системата е уникална
Вижте кои са предложените от Радев министри
Президентът връчва първия мандат за правителство на "Прогресивна България"
На последното си заседание: Кабинетът одобри безплатни противогрипни ваксини за деца до 17 г.
Драгомир Петров е напълно готов за тежък сблъсък с японец на SENSHI 31 Gladiators
България даде старт на Giro d’Italia 2026 в Бургас
Румен Радев предложи кабинет с четирима вицепремиери и едно министерство по-малко
Правителството одобри данъчни облекчения за дарения за подпомагане на спорта
175 млн. евро вече са разплатени на общините по програмата за саниране на жилищни сгради
Ограничаването на метановите емисии ще компенсира блокирания газ заради Ормузкия проток