Миналата седмица в рубриката "Завърналите се" ви разказахме историята на инженера Жан Павлов, който дръзва да напусне България в зората на прехода от комунизъм към демокрация.
Преминал през множество препятствия, мъжът се озовава в Канада, където след два отказа от имиграционните служби страхът от депортация става реален.
Мотивиран той дори успява да доведе семейството си и да заживеят легално. За намирането на работа в години на глобална криза и рецесия, за изборите на един баща и за завръщането у дома след изживяната мечта "Канада" - разказа авторът Петя Кертикова.
"Започнах да се чудя какво да направя, за да остана в Канада и да взема семейството си. В крайна сметка успях. Задължително в имиграционната служба трябва преводач, който да говори и на български, и на английски. Трябваше да дойдат вече жена ми и дъщеря ми, оказа се, че преводачът отсъства. По моста на Ниагара видях едно такси, спря пред канадска територия и слязоха жена ми и дъщеря ми", разказа Жан.
По изключение му позволяват да бъде преводач за семейството си. Заради заповедта за депортация се налага семейството да напусне Канада и да влезе вече легално.
"В един момент ни качиха на 6-местно самолетче, удариха ни печати, че сме във френска територия и ни върнаха. Започнах като чистач, който подрежда огромни парчета дърва в цех. Казаха ми да вляза и да работя с компютър на програма", спомня си той.
Жан губи работата си и семейството заминава за Торонто.
"Апартаментът беше гол, освен кухненските неща. Интензивно търсех работа и беше трудно. Доста време отне - може би към 9-10 месеца търсене на работа", посочи мъжът.
След 6 мъчни години в чужбина семейството решава да се завърне в България.
"В България беше пълен хаос. Купихме голям апартамент и отворих бизнес с наливен алкохол. С това започнахме да движим нещата. Не ми беше лесно, пет пъти бях уволнен", сподели още Жан.
Павлов пише и книга, която побира всички негови преживявания.
Гледайте тук всички епизоди на "Завърналите се с Петя Кертикова".
ПСС: В планините е топло, очакват се превалявание следобед
Протест заради ниските изкупни цени на плодовете в Сливенско
Йорданов: Първо трябваше да се направи експертиза на заглушителя и после да се говори
Вижте къде в София няма да има вода на 25 август, вторник
Свързани с басейните инфекции – честотата им нараства през лятото?
Наночастици помагат за по-прецизна операция при глиобластом
Български учени проучват растителна комбинация за метаболитно здраве
Ротавирус при децата – какво трябва да знаят родителите на бебета и малки деца
Мидите спират да се хранят, когато усетят паразити наблизо
Забравете за Марс: Човечеството трябва да колонизира „злия близнак“ на Земята
НАСА проведе генерална репетиция за изстрелването на „Нанси Грейс Роман“
Астрономи откриха следи от древно галактическо сливане, оформило Млечния път
Цанко Цанков покори Ла Манша: българинът преплува от Англия до Франция за 9 часа и 21 минути
Шишков сменя ръководството и на ВиК-Варна
Албена отбелязва 57 години с повече от 12 000 гости
Всеки трети се пенсионира по специални условия
Спасители изтръгнаха от смъртта баща и дете, завлечени от мъртвото течение ВИДЕО
Паричната и лихвената статистика ще са на фокус през седмицата у нас
Всеки трети блок в Киев носи белези от войната, утвърждаваща независимостта на Украйна
Shein търси оценка от до 27 млрд. долара в IPO на 1 септември
Цените на петрола спадат с повече от 1 долар преди новите санкции на САЩ срещу Иран*