Най-важният въпрос в историята е да спазваме достоверност от това, което ни е останало от миналото. Това заяви в предаването "Операция История" издателят и изследовател Николай Колев.
На въпрос на Росен Петров възможно ли е българите реално да са наследници на такива велики предци като хуните, владеели почти цяла Европа, Колев бе категоричен, че "генетиците не лъжат".
"Това, което ни казаха генетиците, е, че ние имаме, така да се каже, три етапа на население на Балканския полуостров... Нашият фолклор не лъже - нашият фолклор е от Хиндустан, нашите предхристиянски обичаи са хиндустански, може да ги прочетете и да видите какви обичаи са се спазвали на село, даже и в мое време. Всичките стари автори, които пишат за готи, гети, като наследници на траките, особено средновековната литература, всички говорят за готите като за българи", посочи още Колев.
По думите му в историческата литература няма спор за това, че ние сме наследници на тези народи.
"Това, което е интересно и тъжно за нашето самосъзнание, е, че както казва Ганчо Ценов, ние сме загубили политически народа си, а не физически", сподели още издателят.
На финала той разкри как се е запленил по историята: "Емоционално съм привързан към България. В науката нещата не се казват, а се доказват и ми се иска това, което е доказано от древните автори за нашия произход, да влезе в нашите учебници".
Целия разговор гледайте във видеото.
преди 4 седмици
преди 4 седмици
преди 1 месец
преди 1 месец
преди 1 месец