Проверките за нелегални домове за възрастни хора ще продължат, докато е необходимо и бъде открит и последният такъв дом. Това заяви в предаването "Опорни хора" министърът на труда и социалната политика Борислав Гуцанов. По думите му за проблема се знае от години. Той обобщи какво е направило правителството до момента.
"Проверките, които направихме, са над 520, 12 са домовете, които открихме, над 400 човека изведохме от тези домове, от тези нечовешки условия. Част от тях ги прехвърлихме в болници, в други заведения, други ги пренасочихме към наши домове, които са в друг тип условия. Но това е първата стъпка. Оттук нататък правим ремонт на всички съществуващи домове за възрастни хора - те са 71 държавни, предоставени на общините. Сумата е малко под 400 милиона лева. Такива огромни ремонти на тези домове не е имало от 1990 година насам. Заедно с това откриваме и още 254 услуги за хора със специфични необходимости, където също даваме над 330 млн. лева", разкри министърът пред Bulgaria ON AIR.
Успоредно с това се правят и законодателни промени в две части, посочи Гуцанов.
"Тези действия, които извършихме, показаха, че трябва да бъдат инкриминирани подобни хора, които са разкривали такива домове. Те от нищо не се плашат, освен ако не бъдат вкарани в Наказателния кодекс. И второ - трябва да бъдат вдигнати наказателните глоби. В момента глобата е 7 хиляди лева. Те си я плащат между другото и продължават да вършат цялата тази нелегална дейност", подчерта министърът. На въпрос на Ганиела Ангелова дали допуска, че кметовете не са знаели за проблема, той отговори, че според него много хора са знаели, но не е имало воля да бъдат прекратени.
Министърът посочи още, че е възложил проверка защо 200 хиляди млади българи нито учат, нито работят: "Не е нормално тази година да стигнем до над 50 хиляди чужденци, които искат да дойдат да работят в България, а да имаме 200 хиляди в България. И да имаме безработица малко над 5%. Да, това е най-ниската безработица в Европа. Но как хем нямаме нуждите кадри в нашата икономика във всяка една сфера, хем имаме безработица... Това говори, че държавата през последните години не е успяла да си свърши работата. И говори, че най-вероятно сивата икономика придобива доста големи размери", сподели Гуцанов.
Социалният министър коментира и влизането на страната в Еврозоната, вотовете на недоверие и увеличението на цените. На финала той заключи, че е необходимо да бъдат приети закони, ограничаващи вдигането на цените и надценките.
Целия разговор гледайте във видеото.
Четири дни кибератака: Ирански хакери удариха енергиен обект във Великобритания
Лавров: НАТО и ЕС няма да успеят да се дистанцират от помощта за Украйна
Зеленски: Украйна не е участвала в никаква операция, свързана със саботажа на "Северен поток"
Самолетът Ил-76 ликвидира основните огнища на пожарите в Сърбия
Български учени проучват растителна комбинация за метаболитно здраве
Ротавирус при децата – какво трябва да знаят родителите на бебета и малки деца
Безплатни прегледи при детски кардиолог в бургаската детска болница от 24 август
Безопасно ли е плуването за бременни?
НАСА проведе генерална репетиция за изстрелването на „Нанси Грейс Роман“
Астрономи откриха следи от древно галактическо сливане, оформило Млечния път
Соларни панели над оризища: По-малко реколта, но 14 пъти по-високи приходи
НАСА сглобява бъдещата лунна база парче по парче
Италиански град забрани велосипедите
Русия отзова посланика си в Лондон
Хороскоп за 24 август 2026
От синдикат "Образование" се обявиха против започване на учебната година на 14 септември
Волейболните националки загубиха от Гърция на европейското
Кадър на деня за 23 август
Зукърбърк се опитва да изиграе „доброто момче“ на АІ, но вероятно без успех
Проливните дъждове в Бразилия тази година правят чашата ароматно кафе по-скъпо
Eni планира първата си термоядрена централа в Европа до 40-те години на века