В предаването "Опорни хора" гостува бившият енергиен министър Румен Овчаров. Ето как коментира протестите на миньорите.
"След като блокадите продължават, значи споразумението не е изпълнило нищо от това, за което беше подписано, а то нямаше как и да се изпълни, защото там за миньорите няма абсолютно нищо. Това са енергетиците, които се позаблудиха от това, че им е хвърлено едно "морковче" като механизъм за капацитет. Нещо, което можеше да реши до някаква степен въпроса, ако беше реализирано преди 3-4 години, когато се обсъждаше този казус. Тогава не беше направено. Така че, и за едните, и за другите няма абсолютно нищо в това споразумение, което да гарантира поминъка им. А съхраняването на териториалните планове във вида, в който са, на практика стартира процесът по унищожаване на енергийния комплекс "Марица-изток", каза той.
Като енергиен експерт Румен Овчаров направи оценка на ситуацията.
"Тези планове слагат началото на края на комплекса "Марица-изток" като енергийно сърце на България. И това е изключително непрофесионално. Просто защото, ако ние спрем тези централи, няма с какво да покриваме енергийния баланс на страната си. Казвам го с числа, защото слушам едни псевдоексперти как ни разказват, че фотоволтаиците ще ни решат проблема. Миналата година от фотоволтаиците в България има произведени 3,8 млн. KWh електроенергия, 3,8. Потреблението в България е 38 млн. KWh. 10 пъти повече. 16 млн. KWh идват от Козлодуй. Когато попитам откъде идват останалите, те ми казват "от внос". Откъде от внос, при положение, че миналата година България покриваше целия дефицит в региона. Изнесохме 12 млн. KWh, 12 милиона! Добре, тази година да кажем, от фотоволтаици ще произведем 5,5 млн. KWh, но до 38? Защото потреблението ще бъде пак толкова", попита Овчаров.
Той припомни 2017 година - големия студ през месец януари.
"Сега ще ви кажа какво ни предстои. Когато мощностният баланс беше стигнал 7700 MW нито една страна не ни даде един MW. Говоря за мощностния баланс, защото освен енергийния, за който говоря, има и мощностен, който трябва да се покрива. В определени моменти мощността става 7000 MW и тези моменти са обикновено зимата, когато е тъмно и студено".
По темата за внос на ток от Турция при нужда, Румен Овчаров бе категоричен: "България е източникът, който покрива дефицита в целия регион, включително и в Турция. В ЕСО има една карта, вижте как са потоците. България в момента изнася повече отколкото внася. Тази година няма да бъде като миналата, когато изнесохме 12, но има 4-5 милиарда, които пак ще изнесем".
Според бившия енергиен министър ВЕИ не могат да бъдат алтернатива на базовите мощности: "Защото ВЕИ са източник, който е несигурен, източник, който трябва да бъде резервиран, източник, който не може да покрива мощности, баланси, особено в периодите на най-голямо натоварване".
Гледайте целия разговор във видеото.
Какво да очакват зодиите след лятното слънцестоене на 21 юни до края на 2026 г.?
Финландия засилва въоръжението на F-35 с нова поръчка на интелигентни бомби
Ходенето по срещи плаши Джейсън Съдейкис
Медиците да пестят от сапун и тоалетна хартия
Дентално здраве от детството до зрелостта: Смяната на зъбите – кога е в норма и кога изисква консултация
Психиатрична помощ, ТЕЛК и домашно насилие на фокус в здравното министерство
Ето колко крачки трябва да правим на ден, за да сме здрави
Хранителни интоксикации - как да ги разпознаем?
След 100 години: Физици обясниха „най-голямата грешка“ на Айнщайн
С какво биха се хранили извънземните на Земята?
В Албания намериха уникално светилище на забравени богове
Откриха нов клас древни космически обекти в Млечния път
Нови правил в ЕС: Колите вече трябва задължително да имат рециклирани материали
Симона Радева получи 3,6 години затвор за укриването на Семерджиев
За седмица: КАТ написа 30 759 фиша и 3304 акта
Внимание! Volvo забрани на собствениците да зареждат XC40
30 пияни и дрогирани шофьори спипа КАТ за ден
Трафикът в Ормузкия проток расте, Иран е изнесъл 20 млн. барела петрол за седмица
Илюзорен ли е мирът на Доналд Тръмп в Близкия изток?
България излиза от „сивия списък“ за пране на пари
Консултант: Служителите от по-ниско ниво саботират дигитализацията на бизнеса
преди 2 години
преди 2 години