Удар за милиони евро: В Батановци разбиха най-голямата незаконна фабрика за цигари (+СНИМКИ)

Международна акция със съдействието на британски партньорски служби

04.02.2026 • 17:09 Редактор:
Сподели във Facebook Изпрати в Mesanger Изпрати в Mesanger
Удар за милиони евро: В Батановци разбиха най-голямата незаконна фабрика за цигари (+СНИМКИ)
Удар за милиони евро: В Батановци разбиха най-голямата незаконна фабрика за цигари (+СНИМКИ)

Незаконна фабрика за производство на фалшиви цигари е разкрита при съвместна операция на прокуратурата, ДАНС, МВР и Агенция "Митници", съвместно с британски партньорски служби.

"Става въпрос за международна контрабанда, за добре организирани структури на престъпна група", заяви и.ф. главен прокурор Борислав Сарафов на брифинг.

Престъпната дейност е развивана в землището на гр. Батановци, общ. Перник.

Това е най-голямата разкрита досега фабрика за производство на нелегални цигари, по-голяма от тази в хасковското село Момково, която бе разбита миналата година.

Главният прокурор подчерта, че в последните две седмици това е втората международна операция, този път с участието и съдействието на партньорските служби от Великобритания. Миналата седмица бе проведена акция по затварянето на пиратски интернет сайтове съвместно с Департамента по вътрешна сигурност и Департамента по правосъдие на САЩ.

"Това несъмнено показва високото доверие на американските и британските ни партньори към всички наши институции – прокуратурата, МВР, Агенция "Митници“ и ДАНС“, подчерта Борислав Сарафов.  Никой, който произвежда нелегално цигари или извършва каквато и да е престъпна дейност, да не разчита, че може дълго време да остане незабелязан, предупреди главният прокурор.

Работа при много строга конспиративност

Председателят на ДАНС Деньо Денев съобщи, че е имало прокопан тунел, който излиза на няколкостотин метра от сградата. Вчера в района на Костинброд е бил проследен товарен автомобил, натоварен с готовата стока. В него са открити над 10 милиона къса цигари (990 мастербокса), а в самата фабрика са намерени готова продукция и около 13,8 тона тютюн в кашони от по 200 кг.  

Директорът на Агенция „Митници“ Георги Димов съобщи, че разкриването на фабриката е станало в рамките на не повече от 3 седмици от началото на производството. Дължимият акциз за заловените нелегални акцизни стоки - цигари и тютюн, е за над 2,8 милиона евро.

Добре организирана престъпна мрежа

Директорът на ГДБОП  главен комисар Боян Раев добави, че фабриката е била на три нива, много добре организирана, с абсолютно завършен цикъл на производство. На място са намерени машини за обработка на тютюн, за производството на самите цигари и за пакетиране, както и машини и инструменти за ремонт и настройка на поточната линия.

Фабриката разполагала и със склад, спално помещение за около 20 души и оборудвана кухня.

Работниците са от Молдова. Те са идвали в Батановци да работят, произвеждат цигари и после си тръгват.

Образуваното досъдебно производство е под ръководството и надзора на Окръжна прокуратура-Перник. Към дейността на нелегалната фабрика е установена съпричастността на няколко лица, като цигарите са били предназначени по-скоро за износ, съобщи говорителят на ОП-Перник Албена Стоилова.

Снимки: МВР


  • Последни
  • Четени
Криминално виж всички Виж всички
Четени виж всички Виж всички
Последни новини виж всички Виж всички