Софийската градска прокуратура излезе с подробности относно разследването на смъртта на таксиметров шофьор в София, до която се стигна в съботната вечер.
Обвинението, повдигнато на Й. И. на 09.10.2022 г., му е предявено и в присъствието на защитници той е дал обяснения. В изпълнение на дадените от прокурор в СГП указания разследващ полицай към 03 РУ-СДВР е извършил освидетелстване на обвиняемия, при което са документирани нараняванията по тялото му.
Към този момент не е готова съдебномедицинската експертиза на починалия, която следва да даде предварително заключение относно причината за смъртта му. Тя е назначена в първия ден от разследването – 08.10.2022 г.
СГП е възложила на МВР да установи дали има камери не само в района на инцидента, но и по посоката на движение на автомобилите, което към момента органите на МВР изпълняват. Разпитани са 17 свидетели, които са възприели различни моменти от инцидента. Приложени са докладни записки относно проведените ОИМ, включително относно лицата, с които са проведени беседи с цел установяване на свидетели.Извършен е оглед на местопроизшествие, при който са иззети следи. Предстои извършването на съответните експертизи за тяхното изследване. Протоколът от проведеното претърсване на лек автомобил е одобрен от Софийския градски съд по искане на СГП.
От проведеното до момента разследване се установява следната фактическа обстановка:На 08.10.2022 г. около 18:30 часа лек таксиметров автомобил, управляван от починалия Х. Й., се движи в посока обратна на посоката за движение по ул. „Рибен буквар“ в столичния ж. к. „Разсадника-Коньовица“. По ул. „Хъшове“, перпендикулярна на ул. „Рибен буквар“, се движи автомобил, управляван от приятелката на обвиняемия Й. И., в който на пасажерското място пътува обвиняемият Й. И.
Двата автомобила се засичат и спират. Починалият и обвиняемият слизат от автомобилите и между тях възниква вербално пререкание по повод правилата за движението по пътищата. Спречкването прераства във физическа агресия, като показанията на свидетелите не са еднопосочни по отношение на размяната на удари и по отношение на това кой от двамата първи нанася удар на другия. Физическата саморазправа е преустановена, като има показания, че това е станало, тъй като приятелката на обвиняемия е извикала полиция.
Обвиняемият и починалият шофьор на такси се върнали по колите си, но след малко сбиването е било възобновено. Част от свидетелите заявяват, че са видели как водачът на таксито набира някого по телефона и след малко пристигат трима мъже, които заедно с таксиметровия шофьор започват да бият обвиняемия.
Други свидетели, напротив, твърдят, че обвиняемият е нанесъл побой на таксиметровия шофьор. Биещите се били разтървани от граждани и след намесата на полиция. След преустановяване на боя 34-годишният Х. Й. паднал на земята. Пристигналият на място медицински екип констатирал смъртта му.
След събиране на доказателствата и уточняване на фактите по случая, при необходимост ще бъдат назначени и други експертизи, съобщават от СГП. Днес е направено предложение от наблюдаващия прокурор в СГП делото да бъде взето на специален надзор от Апелативна прокуратура – София и от Върховна касационна прокуратура. Предстои да бъде взето решение относно мярката за неотклонение на обвиняемия.
Снимка: Димитър Кьосемарлиев, Bulgaria ON AIR
Харесайте страницата ни във Facebook ТУК
В САЩ е одобрено лекарство за рак на панкреаса
Мъж от Созопол се удави край Стария град
Петролен бос: Войната в Иран става като в Украйна, в патова ситуация
Ключов обрат в Газа: "Хамас" се съгласи да предаде властта и да се разоръжи
Благоприятни ефекти от балнеолечението върху хроничните заболявания
Засяга ли съня консумацията на алкохол?
Синдром на Айзъкс – когато мускулите продължават да се съкращават без волево движение
Защо усещаме бебето по-силно вечер?
Бил Гейтс направи мрачна прогноза: AI носи заплаха от биотероризъм и масова безработица
Астрономи наблюдаваха повърхността на Бетелгейзе с телескопа ALMA
Луната и Венера ще се сближат в небето през септември
SpaceX ще строи най-големия космодрум в света за 100 млрд. долара
Екопарк Варна събира ездачи от цялата страна в битка за Купата на Софийския университет
44-годишен мъж се удави край скалите на Созопол
Клон се стовари върху дете във Варна: Майката завежда дело срещу общината
Кола се вряза в пешеходци във Франция, един човек загина, а 10 са ранени
АЕК не остави шансове на Левски и ще играе в Шампионска лига
Nvidia придобива Hugging Face за 13 млрд. долара?
„Телематик Интерактив България“ организира онлайн среща с инвеститори на 28 август 2026 г.
Украйна мобилизира най-боеспособните части за защита на Донбас, войната става все по-жестока
Цената на петрола се понижава за четвърти пореден ден*
преди 3 години