40 вида кърлежи лазят в България, могат да ни предадат опасни болести

След разходка навън човек трябва винаги да проверява обстойно кожата си

27.04.2024 | 17:50 Редактор: Беатрис Младжова
40 вида кърлежи лазят в България, могат да ни предадат опасни болести

Според инфекционисти сезонът на кърлежите официално е открит. Гадинките са най-активни през пролетно-летния сезон, а понякога и през есента, ако тя се задържи топла.

Най-активни са във висока трева, когато тъкмо е валял дъжд. Крият се в горите и парковете, но често могат да се появят и в градината на дома ви - в тревата, в храстите или в друга растителност. От там те се пренасят върху животни или хора и атакуват меките части на кожата - обикновено вътрешността на коленете, подмишниците или около косата.

Малките паякообразни се прикрепват с хоботче към кожата и постепенно се вкопават в нея, за да смучат кръв. Точно тогава те могат да ни предадат опасни болести. Според експертите повече от 40 вида кърлежи обитават България - най-популярният от тях е дървесният кърлеж. В света са познати около 900 различни вида кърлежи.

Патогенът, който причинява лаймска болест, най-често се пренася именно от кърлежите. Обикновено това се случва часове, след като са ни ухапали. Докторите са категорични, че е от изключителна важност кърлежът да се премахне възможно най-бързо. А първият симптом на лаймска болест е почервеняването около мястото на ухапването.

Срещу лаймска болест няма ваксинация. Ако се установи навреме, инфекцията може да се лекува ефективно с антибиотици. От друга страна срещу кърлежовия енцефалит има ваксина. Поставянето ѝ е препоръчително за хора, които живеят в рискови зони или работят в горските стопанства и земеделието. Продуктите, които се рекламират като репеленти против кърлежи, предоставят само ограничена защита. След разходка навън човек трябва винаги да проверява обстойно кожата си и особено децата след игра в тревни площи, информира "Труд".

Снимка: Pixabay