Какво трябва да направим при удавяне?

Следвайте тези стъпки

14.07.2023 | 22:25 Редактор: Вяра Димова
Какво трябва да направим при удавяне?

Удавянето представлява първично нарушение на дихателните функции, получено в резултат на попаднало голямо количество течна субстанция в дихателната система. В много случаи удавянето става мигновено и без много предупредителни знаци. Инцидентът може да остане незабелязан, дори ако приятелите или семейството са наблизо.

Как да реагираме?

Първо проверете дали вие и пострадалото лице не сте в опасност и, ако е възможно, направете ситуацията безопасна. Не се излагайте на опасност, когато се опитвате да спасите пострадал.

След изваждане на пострадалия от водата, трябва да бъде извършен първичен преглед. При него се оценяват реакциите и дишането. Ако те липсват, незабавно се свържете със спешен медицински екип и започнете изпълняването на кардиопулмонална ресусцитация.

Ако дихателните пътища са проходими, се извършват пет първоначални спасителни вдишвания с последващи компресии върху гърдите. Движенията трябва да бъдат ритмични. След 30 компресии на гърдите направете две спасителни вдишвания. Повторете това със скорост 100-120 компресии в минута.

Кардиопулмоналната ресусцитация се извършва, докато:

  • Пристигне екип на спешна помощ.
  • Пострадалият дава признаци на живот и започва да диша нормално.
  • Ако нямате сила, за да продължите. Ако до вас има помощник, можете да сменяте на всеки една до две минути, с минимални прекъсвания на компресиите на гърдите.
  • Ако откриете дефибрилатор и знаете как се използва, може да преустановите кардиопулмоналната ресусцитация. Важно е дефибрилацията да се извършва с повишено внимание и познание. Ако сте използвали дефибрилатор, оставете го включен до пристигане на медицинския екип.

Четете повече в Puls.bg.

Снимка: pixabay