Акведуктите, пътищата и подовото отопление - римляните ни завещаха гениални творения

Запазени са редица фрагменти от римски бани, които свидетелстват за съзидателната мощ на античната култура

31.05.2022 | 09:47 Редактор: Жаклина Иванова
Акведуктите, пътищата и подовото отопление - римляните ни завещаха гениални творения

Разцветът на Древен Рим започва преди повече от две хилядолетия. И до днес има останки от най-голямата и могъща империя на древността из цяла Европа, Северна Африка и Близкия изток. Запазени са редица фрагменти от акведукти и римски бани, които свидетелстват за съзидателната мощ на античната култура.

Изложбата "Римски високи технологии", която може да се разгледа в град Майнц до януари 2023 година, показва уникални санитарни съоръжения, специален вид бетон, устойчив на атмосферни влияния в продължение на хиляди години, както и първото в света подово отопление.

Инструменти, оборудване, материали - архитектурната култура на Древен Рим остава забравена след падането на империята, пише DW.

След дълга пауза технологията на бетонното строителство, завещана от римляните, започва отново да се използва едва през 19 век. Съвременният бетон обаче има срок на годност от около 50 години. Според изследователите тайната съставка на бетона от римско време е вулканична пепел, придаваща му изключителна устойчивост. Римляните са изобретили и сложни механични кранове, за да издигнат много от сградите си.

След като завършило четиригодишното строителство на "Златната къща" на Нерон, с площ от 80 хектара, императорът възкликнал: "Най-сетне започвам да живея като човек". Така поне твърди легендата. Въпросът дали Нерон някога е живял в градския дворец все още е обект на спорове между историците.

Едно нещо обаче е сигурно. Удобството е играело важна роля в строителството на сгради в Древния Рим. Първото подово отопление, изобретено от тях, за разлика от днешното електрическо, е използвало нагрят въздух в система от тръби, положени под каменните плочи на пода.

Акведуктите, пътищата и градските къщи, фрагменти от които са оцелели, говорят, че римляните са били майстори на сложните системи. Директни пътни връзки са свързвали всяко отдалечено кътче на империята с някогашната ѝ столица. Много съвременни пътища също са построени върху основите, положени от древните римляни.

Харесайте страницата ни във Facebook ТУК