Тежък удар върху българския пациент. Със заложени промени в новия Рамков договор се оказва, че пациентите ще трябва да доплащат за определени медицински изделия. Причината е, че от началото на април НЗОК плаща средно с около 20% по-малко за тях.
След промените Касата ще плаща коронарен стенд 766 лева вместо 910, а за да получи "изкуствено сърце" и да дочака сърдечна трансплантация, пациентът ще трябва да извади от джоба си 30 000 лева.
От Министерството на здравеопазването обясниха, че намалените цени на медицинските изделия са определени на база цените, които се прилагат в редица европейски държави и на база най-ниската предлагана от фирмите цена.
"Искам веднага да заявя, че българския гражданин няма да доплаща", заяви министърът на здравеопазването Кирил Ананиев.
Към този момент обаче няма окончателен списък, според който да се намаляват сумите, заплащани от НЗОК за медицински изделия.
Вижте повече подробности в репортажа на Станислава Соколова.
МВР: Внимавайте за фишинг измама със съобщения за неплатени пътни глоби
Атанас Пеканов: Трябва да спасим парите по ПВУ
ЦИК обяви имената на депутатите, които влизат на мястото на избраните министри
Геологът Стефан Велев: Липсва реален мониторинг на опасните свлачища
Системен лупус - кои органи може да засегне?
Проф. Иван Дечев: Честото нощно уриниране може да се дължи на доброкачествена простатна хиперплазия, но и на други причини
Витамин D помага, но не на всички
Безплатни прегледи във ВМА-Варна
Нова CRISPR система използва ДНК вместо РНК за откриване на генетични цели
Първата частна индийска ракета Vikram-1 ще бъде изстреляна през юни
Междузвездната комета 3I/ATLAS изчезна от полезрението на астрономите
НАСА тества революционен двигател, който може да отведе хора до Марс
Променят движението във Варна на 9 май
Новият кабинет провежда първото си заседание
192 места в България нямат нито един жител
Благомир Коцев: Подготвяме нов конкурс за главен архитект на Варна
Юлиан Димитров от Варна също става депутат
Нов бюджет ще има до месец, а цените ще се овладяват без таван
Собственикът на Sinsay очаква марж на печалбата през първото тримесечие от близо 60%
Компанията за електрически тротинетки Lime подаде документи за IPO
Мусалем от Фед за това какво се случва с инфлацията в САЩ