Проектът "Бронзовата къща" на живеещия в Австрия български съвременен артист Пламен Деянов ще се издигне на мястото на мавзолея в София. Творбата е най-голямата скулптура-сграда в света. Идеята е да стои на пл. "Батенберг" през цялата 2018 годината, в която България и Австрия председателстват ЕС. Столичният общински съвет ще вземе окончателно решение следващата седмица.
"Бронзовата къща" е най-мащабният и комплексен проект на скулптора Пламен Деянов. Вдъхновена е от впечатляващите възрожденски дърворезби в старите къщи в Арбанаси, както и от Хрельовата кула на Рилския манастир.
Според специалистите скулптурата ще се превърне в символ на симбиозата между минало, настояще и бъдеще.
Творбата ще тежи около 20 тона, ще е висока 14 м, а основата е с размери 7х7 метра. Състои се от повече от 1000 ръчно отлети и обработени масивни бронзови елементи, които вече са показвани в различни музеи по света. Ако през декември се появи в цялост в центъра на София, това ще е специален момент в биографията на автора ѝ Пламен Деянов.
Очакванията са "Бронзовата къща" да се превърне във функционален архитектурен обект. Във вътрешното пространство на сградата ще има голяма зала, която ще стане сцена на събития от различен характер. Сега мястото около някогашния мавзолей е превърнато в паркинг.
Столичният общински съвет ще гласува поставянето на "Бронзовата къща" в "Градската градина" срещу Двореца следващата седмица, предаде репортерът на Bulgaria ON AIR Ива Григорова.
Зетят на Мадяр отказа да стане правосъден министър
Очакванията на българите от властта: Бюджет, цени и ревизия на корупцията
Витамин D помага, но не на всички
Здравното министерство предлага две национални програми за скрининг на рак
Рак на яйчниците - какво е важно да знаем?
Започва спешна обработка срещу комари
Междузвездната комета 3I/ATLAS изчезна от полезрението на астрономите
НАСА тества революционен двигател, който може да отведе хора до Марс
„Афелион“: Европейската космическа агенция влиза в света на видеоигрите
Човешкият мозък обработва реч дори в безсъзнание
Започва обследване и паспортизация на близо 50 подлеза във Варна
Официално: БФС отряза Берое за лиценз
Песков: Путин е готов да преговаря с всички
Съдът във Варна отхвърли жалбата срещу решението на РИОСВ за изграждане на международен конгресен център
СЗО с нова информация за хантавируса
Световните цени на храните се повишават за трети пореден месец през април
Къде се намира България на световната карта за трофеен лов?
Петролните приходи не стигат да запушат бюджетните дупки на Русия
Строителството в България остава на възходяща траектория и през март