Скок в цената на застраховката "Гражданска отговорност". Застрахователи обясняват, че това се дължи на инфлацията в страната, а шофьорите все по-често плащат на вноски задължителната полица.
Застраховката е задължителна за сключване от всички собственици и ползватели на МПС, но тяхно право на избор е при кой застраховател да сключат своята полица, казват експерти.
"Сегашните ценови равнища не трябва да се разглеждат като поскъпване, а по-скоро като връщане към нормалните стойности на задължителната полица в годините преди пандемията, тъй като през последните години се наблюдаваше занижена цена на задължителната полица", каза брокерът Петър Антонов.
Факторите, които определят цената на застраховката, са видът, начинът на ползване и година на производство на автомобила, обемът и мощността на двигателя, възрастта и стажа на собственика.
"Средната цена в момента за леките автомобили е между 270 до 280 лева при повечето застрахователни компании", обясни брокерът.
По време на пандемията се отчита спад при купуването на автомобили, намаляване на пътно-транспортните произшествия, по-нисък риск при този вид автомобилна полица, това води и до корекция на цената в низходяща посока, каза експертът.
Андрей е шофьор от дълги години. Казва, че няма проблем с цените на Гражданската отговорност и винаги следи кога тя изтича.
"Плащам по 70 лева на разсрочено плащане 4 вноски, за моя бюджет е добре", коментира той.
От бранша смятат, че нагласите на потребителите следват икономическите условия в страната, както и ситуацията на пазара.
Повече вижте в репортажа на Алекс Христов.
Топлес лято за Хайди Клум
Тайната ваканция на Си: Какво се случва в Бейдайхе?
Сенатът на Конгреса на САЩ прие нови санкции срещу Русия
Елегантност без усилие: Джулия Робъртс с визия за всеки гардероб
Топлинен удар и дехидратация при кърмачета: какво трябва да знаят родителите
Кървене след секс – трябва ли да се притесняваме?
Почти половината бебета по света са изключително кърмени през първите шест месеца
Как се променят костите с напредване на възрастта?
Кинжалът на Тутанкамон е изкован от метеорит
Сондата „Луси“ на НАСА успешно тества камерите си преди срещата с троянските астероиди
Космическият влекач LINK се стабилизира и се готви за среща с телескопа Swift
Арктика с исторически температурен рекорд: близо 34°C зад Полярния кръг
Двоен ръст на чревните инфекции за седмица във Варненско
Вечерен крос ще се проведе тази събота в Морската градина на Варна
Тази събота: откриват ловния сезон за пернат дивеч
ФК Девня гостува на Атлетик (Провадия) за Аматьорската купа
Национална мрежа за децата: Саморазправата не е правосъдие след случая с „ловци на педофили“
Кредитите у нас нараснаха с повече от 16% за година до близо 66 млрд. евро в края на юни
Апелативният съд не позволи на Тръмп да строи новата бална зала в Белия дом
Проучване: Дълговата тежест за германските доставчици на авточасти расте
Анализатор: За Тръмп ще е по-лесно да прехвърли войната срещу Иран на следващия президент