Неуспехът на първия вот на недоверие срещу кабинета „Денков-Габриел“ е бил предвидим и очакван. Това заяви в ефира на предаването „Директно“ социологът от „ЕСТАТ“ Иво Желев.
Според него обаче отсъствието на част от парламентарната група на ГЕРБ по време на гласуването на вота, е белег за борба за позиции в управляващата т.нар. некоалиция.
„Очевидно сме свидетели на сегашния дискурс – вътрешна полемика между некоалиционните партньори и опити на опозицията да консолидира общественото внимание около своята гледна точка и дневен ред“, на мнение е социологът.
По думите му твърденията, че този вот на недоверие е загуба на парламентарно време са неправилни.
„Работата на опозицията е да критикува, да инициира вотове на недоверие, а работата на управляващите е да защитават позициите и управлението си. Не бих казал, че е загуба на време“, на мнение е гостът.
Желев представи и последното социологическо проучване на „ЕСТАТ“ за електоралните нагласи в София преди местния вот.
Данните показват, че близо 47% от гласоподавателите в столицата изразяват твърдо намерение да гласуват, като Желев споделя, че това е нормална избирателна активност за местни избори.
„Типична избирателна активност за София, типична за местния вот и за тази фаза на кампанията. В столицата живеят будни и политически активни граждани, в своето мнозинство. Те са рационални и държат да вземат участие в това кой управлява живота им в този град“, каза гостът.
Изследването, проведено сред 800 софиянци в периода 29 септември - 9 октомври показва, че 27,8% от анкетираните са заявили, че ще подкрепят кандидата на ПП-ДБ Васил Терзиев, 20,6% за кандидата на БСП Ваня Григорова и 18,7% за кандидата на ГЕРБ Антон Хекимян. 6,4 на сто от подкрепата събира кандидатът на "Синя София" Вили Лилков, 4,7% кандидатът на "Възраждане" Деян Николов, 2,4% - кандидатът на ИТН Ивайло Вълчев.
„От данните, които получаваме е ясно, че балотаж в София ще има и най-вероятно като водач в него ще влезе Васил Терзиев. Що се отнася до втория и третия, разликата е рамките на статистичната грешка. Не можем да кажем дали Ваня Григорова е втора или Антон Хекимян. Имаме тройка, която си оспорва кметското място“, допълни Желев.
Вижте целия разговор във видеото.
Свлачището край Пампорово е все още активно и опасно
Заловиха шофьор на камион в Русенско с над три промила алкохол
Как да носите еспадрили: Идеалната обувка за топлите сезони
Божанов: След изборите ПБ промениха реториката
Нови молекули дават надежда за възстановяване на нервните увреждания при множествена склероза
Има една емоция, която ни носи смисъл и ни кара да виждаме света с нови очи
Бронхиална астма – симптоми, диагностика и съвременно лечение
Защо мобилността е толкова важна, колкото и силата?
Компанията AltoVolo извърши първи полет с прототип на въздушно такси
Метеорният поток Ета-Аквариди достига своя пик: Защо е специален
Астрономи откриха необичайна звезда, която напуска Млечния път със скорост от 523 км/с
НАСА подготвя космическия телескоп „Роман“ за изстрелване – ще изследва Вселената
На Гергьовден: Временно затварят движението на автомобили в центъра на Варна
Дъжд и гръмотевични бури на 7, 8 и 9-ти май
Летище Варна отбелязва 15,8% ръст на пътниците през първото тримесечие на 2026 година
С 1.5 млн. лева за кърпежи на дупки разполагат кметствата във Варна
Двама нови заместник-кметове влизат в екипа на Благомир Коцев
Продажбите на BYD се свиват с над 15% през април
Броят на свободните работни места в САЩ леко се понижава през март след корекция
5 мита за „Гражданската отговорност“, които могат да ви струват книжката
„Talk 26: Устойчив град“: Липсата на цялостна визия забавя развитието на София