Попарихме „Лалетата” с 2:1 в Амстердам

„Очаквах да победим, защото ги познавам, бяха уморени и се щадяха”, обясни героят на мача Станислав Манолев.

26.05.2012 | 23:36

България шокира третия фаворит за еврошампион Холандия - 2:1 насред Амстердам. С гол в последните секунди резервата Илиян Мицански донесе пълен обрат, след като суперзвездата Робин ван Перси откри в 45-ата, а Ивелин Попов изравни от дузпа в 49-ата.

Както помечта селекционерът Любо Пенев в навечерието, мачът стана копие на контрола от лятото на 1988 година в Ротердам. Тогава България обърна резултата с голове в последните минути на Николай Илиев и Пенев, а след месец и половина Холандия спечели европейската титла в Германия.

Самият Любо не вярваше, че е възможно такова уникално повторение, защото покрай снощното пожелание определи сегашната разлика между двата отбора като „очевадна”. Тогава имахме Пенев, Сираков, Христо Колев, Садъков, Ники Илиев и като цялостно сносен отбор, а 24 години по-късно дори бяхме без Бербатов, Мартин и Стилиян.

Световните вицешампиони влязоха в мача поуморени и току-що завърнали се от подготвителен лагер на Женевското езеро, но използваха най-добрите си играчи. Нашите изиграха доста пасивно първата част - прибрани в своята половина опитваха без единоборства да застават на пътя на разиграващите и разменящи позициите си „лалета”.

Първата българска контра дойде в 14-ата минута, когато Манолев се измъкна зад защитата и отляво опита да намери в пеналта Божинов, но пасът дойде дълъг. Единствено успяхме да задържим топката за 20-30 секунди в 24-ата минута, но и холандците не бяха особено настоятелни.

В 42-ата се отличихме с нещо - Георги Миланов финтира Хейтинга и бе фаулиран с цената на жълт картон, а от фаула на 23 метра от вратата Валери Божинов с левия крак разтресе напречната греда. Точно преди почивката нашите заспаха – след елементарен прехвърлящ пас на Снайдер, Ван Перси се стрелна между Иван Иванов и Веселин Минев и с воле от упор простреля Колев.

Втората част започна изненадващо добре – в 49-ата минута Йордан Минев се измъкна отдясно и опита ниско центриране в пеналта, което спря в долепената до тялото ръка на падналия Ван дер Ваарт. Реферът смело даде дузпа и Ивелин Попов преодоля Тим Крул за 1:1.

Самочувствието на българите растеше успоредно с формалния натиск на холандците и в тези минути страхотно се разигра Станислав Манолев, който използваше всяка възможност да атакува от задна позиция. В 63-ата минута извадихме късмет, когато трима наши бранители позволиха Хунтелаар да засече с глава дълго центриране отляво на Вилемс, но топката мина покрай вратата на Стоян Колев.

Силният период на България започна в 70-ата, когато Георги Миланов измъкна топката от средната зона и изведе отляво Минев, чието центриране през Иван Стоянов стигна до Манолев за опасен диагонален изстрел в аут. В 74-ата Манолев се втурна отдясно и върна назад към далечния ъгъл на пеналта, където Миланов непокрит стреля в аут. След продължително наше разиграване Ивелин Попов от дистанция стреля край вратата, а Манолев изкара жълт картон на Дирк Кайт.

Докато холандците загубиха свежест и не успяваха да сътворят голово положение пред дебютиралия за България сръбски вратар Иван Чворович, Манолев продължи контрите. В 86-ата той се втурна отдясно и върна назад този път към Гаджев, чийто шут не затрудни вратаря. В последните секунди на добавените три минути Манолев открадна топката малко след центъра, проби и центрира перфектно към резервата Илиян Мицански, който от далечната греда с глава направи 1:2.

Знаех, че можем да ги победим, защото играя тук и ги познавам – коментира десният халф-бек на „ПСВ Айндховен” Станислав Манолев. – През второто полувреме заиграхме по-силно, може би защото те са изморени и пазеха някои футболисти, но си заслужихме победата.”