fallback

Липсва съгласие по основни насоки за развитието на страната

Правилният термин е "съгласие", а не "разединение" от репликата на президента, смятат политолози

29.10.2018 | 17:02 Автор: Зара Паталева

Политическият елит няма визионерско мислене. Липсват визии как ще изглежда пазарът на труда, образованието и здравеопазването след 5-6 години. Това коментира политологът Стефан Георгиев в тазседмичното издание на "Q&A" с водещ Клара Маринова по Bulgaria ON AIR.

Образованието като инвестиция в човешкия капитал се подкрепя от всички политически сили. Консенсус то да е приоритет има, но няма визия как да се превърне във водеща политика на управляващи и опозиция. Това пък коментира на свой ред икономистът Георги Ангелов.

"След 10 години няма да има учители. Половината от сегашните ще са пенсионирани", предупреди Ангелов. Затова само реформи не са достатъчни, трябват и средства за заплати, за да се привлекат учители, посочи още Ангелов.

Оставката на вицепремиера Валери Симеонов е единственият изход. Дори и да е прав изказването му е цинично и недопустимо. Не бива властта в България да е заложник на фигура като вицепремиер. Това заяви депутатът от ПГ на БСП за България д-р Иван Ибришимов в предаването Q&A с водещ Клара Маринова.

Повечето средства в здравеопазването догодина няма да подобрят качеството му. Неефективната лекарствена политика, липсата на болници в цели общини, натрупването на дългове от здравните заведения са проблеми трупани с години въпреки непрекъснатото увеличение на бюджета на здравната каса, посочи депутатът.

Трябва промяна на модела при обществените поръчки, коментира Ибришимов. По думите му е невъзможно цели общини да се управляват чрез обществени поръчки, каза още той.

Втора част гледайте тук >> 

 

 

fallback
fallback