Гости в това издание на предаването са политолозите Стойчо Стойчев и Борис Попиванов, както и икономистът Светла Константинова. Във втората част от предаването в студиото бяха дебатирани темите: След шефа на Еврокомисията и Върховният представител на Европейския съюз Федерика Могерини предупреди, че Европейският Съюз рискува да се разпадне, ако не реагира на най-тежката миграционна криза след Втората световна война. “За да се предотврати това, Съюзът трябва да бъде снабден с “инструменти за предизвикателството”, без които “има риск от разпадане”, заключава Могерини. От какво са предизвикани тези безпокойства на Могерини? Може ли Евросъюзът да изработи, приеме и изпълнява успешна програма, свързана с бежанската криза? Има ли вероятност проблемът да се реши от външни фактори без активното участие на самия Евросъюз? Единната валута рязко поевтиня с 1,5 на сто - до 1,1171 щатски долара, след като президентът на Европейската централна банка Марио Драги обяви, че институцията ще преразгледа програмата си за т. нар. “количествени улеснения” на заседанието през декември. Според повечето инвеститори това е сигнал за увеличаване на сумата на покупките на облигации от сегашните 60 милиарда евро на месец. Какви са реалните последствия от тези намерения на Европейската централна банка? Ще продължи ли възстановяването на европейската икономика и с какви темпове до края на тази и през следващата година? Ще се повлияе ли и до колко и от бежанската криза?
На 1-ви ноември съседна Турция отново гласува. За втори път през последната година там се проведоха парламентарни избори. Резултати са известни. Президентът Ердоган и неговата Партия на справедливостта и развитието постигнаха този път изборните си цели. В условията на тоталната нестабилност в Близкия изток, къде е “границата” между ескалиращите през послените години груби мерки за вътрешен ред и национална сигурност и диктатурата? Възможно ли е да се успокои политическата обстановка в Турция и да намалее “поляризацията” в страната.
Бойните действия в Сирия не спират. Новост през седмицата са видимите прояви на дипломатическата активност. Какви са резултатите от последната Виенска среща на Русия и САЩ с участието на още 17 държави със свои интереси в конфликта?
Фаталният полет на руския А321 потресе света. Експерти буквално непрекъснато ни информират за подробности около катастрофата и хипотезите за нея.
Вижте дебатите във втората част от предаването в прикаченото видео:
Елегантна визия дори със сива коса
Димитров: Бюджетът ни връща към Виденовата криза
Съмишленикът на Путин и бивш министър на отбраната Сергей Иванов почина на 73
Тексас търси избягал жираф на име Грейси
Не взимайте решения в жегата, ще сгрешите!
Младите ги е страх да пораснат, все повече
Знаете ли това за човешкия мозък?
Рубеола – ваксинацията остава най-добрата защита
Космически сблъсъци може да са забавили появата на континентите и живота на Земята
Капсула на времето: Страховити прогнози, направени от AI, ще бъдат съхранени за бъдещето
Европа е под червена тревога: Рекордни горещини и човешки жертви
НАСА: Тюркоазени нюанси в Черно море
"Евронюз": С позицията си за патриарх Кирил Радев усложнява преговорите в ЕС за санкциите срещу Русия
Невиждани горещини в Европа: Температурите достигнаха 45 градуса, жертвите вече са 212
От космоса: Черно море и Босфора в млечносин тюркоаз
Богомил Николов за Бюджет 2026: Да го мислят децата ни
Цените на строителството на жилища в България са нараснали с най-висок темп в ЕС за периода 2015-2025 г
"Всеки е сам за себе си" в битката на Европа и Азия за природен газ
Европейските борси отстъпиха от рекордите след разпродажбите при технологичните акции
Търговията с AI акции достига повратен момент. Време е да се изберат победителите