Борисов договори: Меркел ще подкрепя България, където може

Експерти от Германия ще ни съветват по въпросите за съдебната система, финансите и еврофондовете

15.12.2014 | 17:05 Редактор: Мариета Иванова
Борисов договори: Меркел ще подкрепя България, където може

Германия да окаже съдействие на България навсякъде, където е възможно. За това са се договорили германският канцлер Ангела Меркел и премиерът Бойко Борисов, които разговаряха във Федералното канцлерство в Берлин.

Основна тема на срещата са били въпросите, свързани с енергийното осигуряване, съобщава Dnes.bg, цитирайки информация на БТА.

По казуса с проекта "Южен поток" по думите на Меркел  следва да бъдат изяснени всички юридически въпроси и да бъдат определени позициите в разговорите с Русия. Тя посочи, че германската икономика има много добър опит с Русия като надежден партньор.

Независимо от политическите различия в отношенията с Русия в последните месеци, става дума за поддържането на надеждни отношения, по това има голямо съгласие между България и Германия. В близките месеци ще си сътрудничим много интензивно, когато става дума за инвестиционни проекти, изразходването на европейските средства, структурните фондове, добави Меркел на съвместната пресконференция.

Тя посочи, че ЕС не е давал отказ за "Южен поток", нито една държава от Общността не е прекратила проекта. Според Меркел трябва най-откровено да се разговаря с руската страна как ще се развият нещата на основата на действащото право.

Германия ще реши дали вече подкрепя България за Шенген след представянето през януари на доклада на ЕК по механизма за сътрудничество и проверка. По думите на Меркел, когато Европейският съвет обсъжда следващия път въпроса за разширяването на Шенген, Германия отново ще отбележи постигнатия от България голям напредък.

България харчи огромни ресурси покрай бежанската вълна от Сирия, посочи премиерът Борисов. На денонощие държим по 1300 полицаи по границата с Турция. Харчим огромни ресурси, но въпреки всичко българите изключително толерантно се отнасят към тези хиляди хора, които издържаме. Затова считам, че за Шенген, особено (за отварянето на границите) по въздух и вода, България е абсолютно изправна и се надявам до март догодина да убедим партньорите в Европейския съвет, че това е така, добави той.

Ангела Меркел заяви, че с премиера Борисов винаги са имали много тясно и изпълнено с доверие сътрудничество. Пожелавам на българското правителство и на премиера Бойко Борисов възможно най-голям успех, каза още тя след разговорите днес.

България е в нелека икономическа обстановка, затова е важно да си сътрудничим много тясно. Имаме впечатлението, че новото правителство иска да подходи към нещата, които трябва да бъдат подобрени, с голяма решимост - като борбата с корупцията и организираната престъпност, посочи Меркел.
 
Премиерът Бойко Борисов съобщи, че експерти от Германия ще дойдат у нас да съветват българските министри за реформата в съдебната система, в енергийния сектор, в усвояването на еврофондовете и да наблюдават финансовата система. Договорихме се да водим нормални отношение с руската страна и да се спазват правовият ред и указанията на Брюксел, посочи той. Много съм благодарен на канцлера, че пое ангажимент с председателя на Европейската комисия Жан-Клод Юнкер и с юристите на ЕК бързо да излезем от правните казуси по "Южен поток" и да знаем ясно в каква посока да върви този проект, допълни Борисов.

Премиерът изрази надежда за помощ в по-бързото усвояване на милиардите, загубени от България от европейския бюджет. Канцлерът не пое такъв ангажимент, но обеща да помисли дали не може и ние да ползваме възможността да се удължи с една година срокът за усвояването на тези изгубени пари, поясни Борисов.

По повод събитията около "Южен поток" премиерът посочи, че последните месеци са били белязани от смяната на ЕК, избора на нов Европейски парламент. Доста неподходящо време, 4-5 месеца ЕК не работеше с пълни обороти. Убеден съм, че още в четвъртък ще разговаряме с колегите в Европейския съвет, България от четири месеца очаква отговор дали може да разреши дейностите по "Южен поток". Със съдействието на канцлера очаквам скоро яснота от ЕК - какво се изисква от нас и какво те ще преговарят от наше име, ако преговарят в Москва.

Мисля, че с канцлера сме единодушни, че правителствата на България и на Русия трябва да продължат своите контакти и дейности по "Южен поток", иначе може да станем неизправна страна по договора, където не е посочен Брюксел като страна, нито третият енергиен пакет е действал при подписването на споразуменията през 2006 г., посочи Борисов.
Премиерът съобщи, че на предстоящия по-късно тази седмица Европейски съвет в Брюксел нашата страна ще представи идеята за обособяването на разпределителен център за газ у нас.

Трудно ми е да обясня на българския народ защо газта, ако минава през Турция и Гърция, е добра, а ако мине през Черно море за България - не е добра. Защо ако "Северен поток" е добър, "Южен поток" не е добър. Ние сме в преса, която се надявам да разрешим още в четвъртък-петък. България продължава да плаща и бива съдена и за проекта "Бургас-Александруполис", и за АЕЦ "Белене", и за удължаването на живота на блокове 5 и 6 в АЕЦ "Козлодуй", а сега и за "Южен поток". България може да бъде наречена тук в канцлерството най-прогнозируемият и ясният съюзник на Европа. Затова по Шенген и останалите теми, по които говорихме, на България трябва да се помогне, заяви премиерът.