350 млн. лева ще бъдат отделени за модернизация на българската наука

Предвиждат се средства за центрове за върхови постижения и компетентност по европрограмата за наука

25.08.2016 | 17:48 Редактор: Ирина Георгиева
Снимка: МОН

350 млн. лв от ОП "Наука и образование за интелигентен растеж" ще бъдат насочени към развитие на българската наука.

200 млн. лв. ще бъдат отделени за Центровете за върхови постижения и още 150 млн. лв. за Центровете за компетентност. Това обяви министърът на образованието и науката Меглена Кунева, която представи пред учените от Българска академия на науките насоките за кандидатстване по ОП "Наука и образование за интелигентен растеж" приоритетна ос 1 – научни изследвания.

Кандидатстването е за изграждане и развитие на центрове за върхови постижения и на центрове за компетентност, обяви вицепремиерът и министър на образованието и науката Меглена Кунева днес в БАН, съобщават от просветното министерство.

Тя съобщи, че се предвижда до 23 януари 2017 г. да се разработят и представят проектните предложения за изграждане и развитие на центрове за върхови постижения.

В следващите години се предвижда у нас да бъдат изградени четири новопостроени инфраструктурни комплекси - центрове за върхови постижения, насочени към фундаменталните научни изследвания. В тях трябва да работят повече от 70 нови изследователи по над 40 съвместни проекти. Ще има и осем новопостроени инфраструктурни центрове за компетентност, фокусирани върху приложни научни резултати. В тях ще работят над 100 нови изследователи в повече от 110 научни съвместни изследователски проекти между центровете и бизнеса, обясни Кунева.

По думите й центровете за компетентност се очаква да захранят българската икономика с иновации, които ще са "двигателят" за приложимост на науката, за продаваемост и за комерсиализация на науката. Целта на инвестициите е изграждане и модернизиране на научноизследователската инфраструктура, необходима за изследователска и иновационна дейност.

Бюджетите и за двете процедури са разпределени в четири основни тематични области - мехатроника и чисти технологии, информатика, информационни и комуникационни технологии, индустрия за здравословен живот и биотехнологии, нови технологии в креативните индустрии.

За проектите може да кандидатстват научноизследователските институти, висшите училища и техни основни звена, БАН и Селскостопанската академия, публични и частни научни организации, юридически лица с нестопанска цел, иновационни клъстери, консорциуми между публични и частни научни организации. Всички тези институции трябва да бъдат регистрирани в регистъра за научна дейност, поддържан от МОН, като извършващи научна и изследователска дейност. 

За тези проекти не се изисква съфинансиране от бенефициентите.

Четете още икономически новини и анализи в Investor.bg