Съвети за шофиране при дъжд и мокра настилка

Пътят между Плевен и Бяла е мокър, видя екип на Bulgaria ON AIR

08.10.2015 | 15:45 Редактор: Ирина Георгиева
Съвети за шофиране при дъжд и мокра настилка

Пътната настилка между Плевен и Бяла (Русе) към 15:30 часа на 8 октомври е мокра, предаде екип на Bgonair.bgПо пътя се движи и конвой от селскостопанска техника. Понякога дъждът може да е по-коварен и от снега, коментират от МВР. 

От МВР съветват:

  • През зимата по всички пътища се появяват неравности и дупки, банкетите са изровени от валежите. При попадане в тях има опасност от повреди по ходовата част на автомобила, а вероятността да загубите управлението и да катастрофирате, е голяма.
  • Движете се със скорост, която да ви позволи да забележите навреме неравност, дупка, изнесени кал и пясък на платното и да реагирате с маневра или спиране. Не се опитвайте, без да намалявате скоростта,  да криволичите по платното за избягване на неравности заради голямата опасност да загубите управлението и да попаднете в челен удар с насрещен автомобил, преобръщане или блъскане в крайпътно препятствие.
  • Бъдете особено предпазливи при шофиране на фарове по време на или след дъжд – тогава неравностите на пътя са пълни с вода и са трудно забележими. 
  • По много пътища липсва хоризонталната маркировка, заличена през зимата. Това значително влошава ориентацията при шофиране на фарове, най-вече при мокра настилка и по тъмно. В такива условия увеличете двойно дистанцията, движете се предпазливо, със скорост, която да Ви позволи спиране в зоната на видимостта. 
  • При забелязване на пешеходец в нетрезво състояние на платното, в реален риск да бъде блъснат от автомобил, спрете и го изведете извън платното. Веднага потърсете полицията за намеса и при опит на пиян или неправоспособен водач да седне зад волана.

Преди да тръгнете на път при мокра настилка:

1. Проверете налягането на гумите - то е изключително важно за мокри пътища, съветват от marica.bg. Изтърканите гуми са изключително опасни както за дъжд, така и за сняг.

2. Задължително карайте с по-ниска скорост. Така ще позволите на протектора да влезе на по-голяма площ от пътя.

3. Ако спазвате горните две условия ще намалите вероятността до поднасяне на автомобила при завой или спиране.

4. Ползвайте спирачките преди самия завой, а когато завивате да ги пуснете, за да не блокират и да не продължите направо - извън пътя. Отпуска се и педала за газта - особено за колите с предно. Чак когато започнете да излизате от завоя - се подава леко газ.

5. Задължително спазвайте по-голяма дистанция с предния автомобил. По-добре е и да шофирате в следите, оставени от колата пред вас - в тях водата е по-малко, следователно сцеплението ще е по-добро. Така ще можете и да прецените според автомобила пред вас дали има дупка - съответно да намалите и да предотвратите поражения.

6. Състоянието на колата е изключително важно при пътуване в дъждовни условия. Проверете състоянието на чистачките, които трябва да се сменят поне веднъж годишно.

7. Аквапланингът е много опасно явление при дъжд. Получава се, когато водата под гумите се натрупва по-бързо, отколкото теглото на автомобила успява да измести. Избягвайте рязко натискане на спирачки и завъртане на волана.

8. При прекалено обилен дъжд, с който чистачките не могат да се справят и се образува почти постоянен слой вода по предното стъкло е по-добре да спрете.

9. Първият дъжд прави дъжда по-хлъзгав, а облачното време намалява видимостта.

10. Дръжте волана с две ръце при дъжд - ако попаднете в дупка ви е нужен здрав захват.

11. Не преминавайте просто така, ако достигнете до залята с вода част от пътя - първо проверете нейното ниво или най-добре обърнете по по-безопасен път. 

От МОСВ допълват, че моделът за водосбора на р. Янтра прогнозира, че количествата за 8, 9 и 10 октомври ще бъдат около средно многогодишната стойност, но под прага за внимание.