Борисов: България, Сърбия и Румъния да ускорят енергийните проекти

Подкрепяме Сърбия за ЕС, подчерта българският премиер

24.04.2015 | 16:49 Редактор: Ирина Георгиева
Борисов: България, Сърбия и Румъния да ускорят енергийните проекти

България, Румъния и Сърбия имаме редкия шанс заедно да отстояваме интереса си и да направим проектите, които са добри както за нас, така и за цяла Европа. Това заяви министър-председателят Бойко Борисов след срещата си в Крайова с премиерите на Република Сърбия Александър Вучич и на Румъния Виктор Понта.

Тримата министър-председатели обсъдиха създаването на инфраструктурен регионален пръстен, предаде правителственият пресцентър.

"Мечтата ми е да видя магистрала Букурещ – София – Белград."- отбеляза българският премиер Борисов след разговора.

През 2016г. частта от Белград ще бъде завършена, обещал Вучич.

Същевременно в България активно се работи по АМ "Хемус".

"С Виктор Понта разгледахме възможността да затворим кръга Букурещ – Русе – София – Белград." - заяви Борисов и добави, че от друга страна се работи по магистралите "Струма" и "Марица".

Още по темата

Паралелно се правят и скоростните жп линии.

"Подкрепяме Сърбия за ЕС, с Румъния сме готови всячески да помагаме." - подчерта министър-председателят Борисов.

"Войната назад, мирът – напред. Да градим, да инвестираме в енергийната ефективност, в сградния фонд. Кметове и премиери да работят заедно, за да подготвяме градовете си за културни столици, за столици на спорта." - посочи българският премиер.

"Румъния, България и Сърбия са приятели и имат общи цели и проекти. Заедно можем да бъдем много по-силни, можем да осигурим на нашите страни и народи по-добър живот и по-сигурно бъдеще." - каза от своя страна румънският премиер Виктор Понта.

Членството на Румъния и България в ЕС е най-важното решение, което двете страни са взели, смята Понта.

"Принадлежността към ЕС със сигурност не е лесна, но е най-доброто политическо решение за България и Румъния. В интерес на двете страни е Сърбия възможно най-скоро да започне преговорите, да ги завърши и да бъде заедно с нас в европейското семейство." - добави Понта.

Той изтъкна значението на общите проекти – както по отношение на транспорта, така и за енергийна инфраструктура.

Още по темата

"Енергетиката всъщност е най-важното средство за развитие. България, Сърбия и Румъния трябва да ускорят проектите в областта на енергетиката, които да ни позволят да бъдем свързани, да имаме достъп до европейския и до световния пазар и да дадем на икономиката на трите страни сигурна енергия на конкурентоспособни цени." - заяви румънският министър-председател.

Виктор Понта подчерта, че България, Сърбия и Румъния трябва да бъдат координирани и по-единни във всички постъпки, които правят в европейски план. Като успешен пример Понта посочи Вишеградската четворка. По думите му, трите страни могат по този модел да си сътрудничат като „Група от Крайова“.

"Отворени сме към съседите от региона. Считам Борисов и Вучич за мои приятели, ние сме прагматични хора, които искат и могат да взимат важни решения за доброто на нашите страни." - добави Понта.

Сръбският премиер Александър Вучич благодари на премиерите Борисов и Понта за организирането на срещата и за заявената подкрепа по пътя на Сърбия към ЕС.

"До края на 2016 г. ще бъде приключена магистралата през Белград-Ниш-Пирот-Димитровград до границата с България."-потвърди Вучич и изрази очакване през следващата година да започне и работата по магистралата, свързваща Белград и Тимишоара.

"Смятам, че заедно можем да направим много по отношение на инфраструктурата." - каза премиерът на Сърбия.

"От името на правителството на Сърбия с въодушевление приемам идеята за групата от Крайова. Мисля, че трите ни страни, както Вишеградската група, могат по един изключителен начин да защитят интересите си и да постигнем най-много заедно." - добави премиерът Вучич.

"Днешната среща не е насочена срещу трети страни. Искаме да имаме положителния опит на Вишеградската четворка и освен това нещата, които предлагаме, са в интерес на нашите народи." - коментира министър-председателят Борисов в отговор на журналистически въпрос.

Борисов беше категоричен, че принадлежността към различни европейски политически семейства не пречи да се изграждат прагматични отношения.

"Ние сме демократични страни. Като премиери правим най-доброто за нашите страни." - потвърди и премиерът Виктор Понта.

Според него, само заедно България и Румъния могат да влязат в Шенген и да премахнат Механизма за сътрудничество и оценка.

Още по темата

На въпрос относно „Южен поток“, министър-председателят Борисов подчерта, че ЕС е категоричен в това отношение – без да се изпълняват елементите на Третия енергиен пакет, никоя държава-членка от ЕС не може да си позволи строителството на газопровод.

"Нищо против нямаме Русия, нищо против нямаме проекта, изискването е едно – спазване на указанията от Брюксел. Убеден съм, че всяка държава от ЕС ще бъде принудена да спазва Третия енергиен пакет. Да си член на ЕС не е само привилегия, не е само да ползваш еврофондове, но и дисциплина, да спазваш правилата." - каза Борисов.

Проектът „Набуко“ не пречи на „Южен поток“, а южният газов коридор е естественото място, от където да дойде азербайджанският газ, отбеляза Борисов. Той обърна внимание на вертикалния газов коридор, който свързва България, Румъния и Гърция. Подчерта, че се работи активно по интерконекторите.

"Продължаваме да държим на газов хъб край Варна." - добави Борисов.

„Политически изострената обстановка от санкции и контрасанкции влияе на трезвото взимане на решения. Оптимист съм, че след като се решат по дипломатически път проблемите и Минското споразумение се спазва стриктно от всички страни, ще имаме по-конкретни разговори. Ако някой си мисли, че ще прескочи европейските правила, отсега мога да кажа на всеки – Брюксел е изключително стриктен по тази тема и няма да му се получи. Съветвам всички да бъдем умерени, прагматични и да се водим от разума“, каза министър-председателят Бойко Борисов.


коментирай >
Още от България
ТV Програма
Сега
Следва
гледай на живо Video пълна програма