Законодатели промени в полза на отговорното родителство, предлагат от екипа на Калфин

Непълнолетните майки да получават само помощи в натура, гласи едно от измененията

09.02.2015 | 15:12 Редактор: Мариета Иванова
Законодатели промени в полза на отговорното родителство, предлагат от екипа на Калфин

Родителите ще получават семейни помощи според броя на децата, а не на дете, както досега.

Сумите за детските надбавки няма да са различни за първото, второто и третото дете, за да има справедливост и равнопоставеност. Това заяви вицепремиерът и социален министър Ивайло Калфин при представянето на проекта за промени на Закона за семейни помощи за деца, които социалното министерство е подготвило, пише Investor.bg.

Ще отпадне досегашният вариант, при който за първо дете се полагат 35 лева месечна помощ, за второ - 50 лева, за всяко следващо – също по 35 лева. Калфин не уточни какъв точно ще бъде размерът на семейните помощи в зависимост от броя на децата в семейството, като посочи, че размерът е предмет на Закона за бюджета за следващата година.

Социалният министър заяви, че на практика всички промени представляват изцяло нова философия за отпускането на семейните помощи за деца.

Предлага се увеличаване на подоходния критерий за достъп до семейните помощи, който от 350 лева на член от семейството ще стане 420 лева от началото на следващата година, колкото ще бъде и минималната работна заплата, предвидена по закон. Тази мярка ще позволи по-справедливо насочване на ресурса към най-нуждаещите се, смята Калфин.

„Във всички случаи ще се търси завишаване на сумата за трето дете, така че семействата с три деца да получават по-големи семейни помощи”, уточни министърът. По думите му във всички случаи семействата с по три деца ще бъдат стимулирани повече финансово.

Вицепремиерът подчерта, че целта на промените е да се подобри сега действащата система, да се гарантира равнопоставеност на децата в семейството, както и равнопоставеност между родителите – биологични, осиновители или приемни семейства, и отглеждането на децата в семейна среда при добра здравна грижа.

Идеята на промените е да се подпомага отглеждането на децата в семейна среда, уточни и Елена Кременлиева, директор на дирекция „Социално включване” в министерството. Няма нито един вид семейна помощ, която да се предоставя за деца извън семейство, каза тя.

Законопроектът предвижда да няма семейно подпомагане за родители, които изоставят децата си. Помощи ще вземат само семейства, които отглеждат децата си в семейна среда. В случай, че детето е настанено извън семейството до навършване на двегодишна възраст, семейството дължи обратно получените еднократни помощи, които вече са получени от държавата. „Недопустимо е родители, които изоставят децата си, да получават семейни помощи”, каза Кременлиева. Тя посочи и друго изискване – родителите, които получават помощите, задължително трябва да живеят в страната.

Непълнолетните майки ще получават детски добавки само в натура, а техните родители ще бъдат лишени от правото да получават помощите. Дава се възможност обаче, ако непълнителните родители посещават редовно училище, да бъдат стимулирани допълнително с еднократна финансова помощ, която се равнява на годишната сума от детските добавки.

Освен помощ в натура, непълнолетните майки ще имат право и на пакет от социални грижи, включително и консултантска помощ, поясни Калфин. Така ще се стимулира отговорното родителство, коментира още той и допълни, че проблемът с непълнолетното родителство стои, въпреки че мащабът му не е голям. За последните пет години непълнолетните майки, които са получили детски помощи, са 5000. Това ще бъдат на практика майките, които ще получават подпомагане в натура. Ще се търсят и други инструменти, които ще ограничат явлението непълнолетни момичета да стават майки, каза още социалният министър.

За получаване на детски помощи се въвежда и задължително провеждане на имунизации на децата.

По-строг режим се предвижда и при достъпа до детски надбавки за родителите, които нямат сключен граждански брак.

От 2016 година ще се има предвид и доходът на двамата родители, а не само на единия, както досега. Условието за получаването на помощта е родителите да имат обща адресна регистрация.

Затяга се и режимът за отпускане на помощи за майките студентки. Идеята е да се ограничат злоупотребите с тези майки, които записват висше образование, за да получат еднократната помощ, която в момента е 2880 лева. По официални данни за 5 години броят на помощите, отпуснати на това основание, са нараснали пет пъти - от 1583 през 2009 г. на 7555 през 2014 г. Ако предложенията бъдат приети, същата сума - 2880 лв.,  ще се дава на две части при записване на следващ семестър.