Край на приватизацията в държавата

Фокусът на промяната - за прекратяване на всякакви спекулации, свързани с държавната собственост

10.05.2017 | 15:30 Редактор: Мария Аладжова
Край на приватизацията в държавата

Държавата забранява приватизацията на свои акции и дялове, както и на акции и дялове от дъщерни дружества. С решение на Министерския съвет всички дружества и активи влизат в специален забранителен списък, а България сама ще развива техния потенциал. 

Обособени части от имущества на държавни дружества или на дъщерни ще бъдат продавани след решение на Народното събрание по предложение на Министерския съвет. Всички започнати процедури по приватизация на акции и дялове на държавните дружества ще бъдат спрени веднага, обясни ресорният министър Емил Караниколов след заседанието на правителството.

Под приватизация се разбира и продажбата на имоти - частна държавна собственост, които се предлагат от областните управители, съгласувано с министъра на финансите.

Анализите на Агенцията за приватизация показвали, че над 98% от дружествата, които не са били в забранителния списък, са раздържавени. Останалият пакет се предлага в последните 3-4 години без никакъв интерес, а дружествата в забранителния списък са стратегически за държавата. Ще направим всичко възможно те да бъдат развивани, разясни Караниколов. По думите му дружествата, останали в Министерството на икономиката, са и на печалба, сред тях и Военно-промишленият комплекс.

Финансовият министър Владислав Горанов допълни, че приватизацията до голяма степен е изиграла своята роля. Фокусът сега бил върху прекратяване на всякакви спекулации, свързани с държавната собственост, както върху новата визия за управлението ѝ, в която ролята на парламента се увеличава.

"Стратегията за развитие на държавните дружества от Военно-промишления комплекс е свързана с увеличаване на тяхната роля както за отбранителните способности на Българската армия, така и като икономически субекти, които могат да реализират резултат за държавата", обясни Горанов, като напомни, че пазарът на въоръжение се развива.

Стратегията за отдаване на летище София на концесия остава непроменена, информира още финансовият министър. Процедурата ще бъде стартирана отново, след като бе спряна от служебното правителство. Според Горанов причина за промяна няма – премиер и транспортен министър отново са Борисов и Московски, които са взели решението преди.

Бюджетът на държавата няма да бъде актуализиран заради допълнителните пари, които вероятно ще наложи председателството ни на ЕС. По думите му бюджетът за 2017 г., както е подготвен, има достатъчно възможности да отговори на необходимостите от финансиране.

Увеличението на минималната пенсия от 1 юли и 1 октомври, за което се договориха ГЕРБ и Патриотите, обаче ще наложи актуализация на бюджета на Националния осигурителен институт. За полугодието тя ще е 180 лв., а от есента – 200 лв.