България има европейски шампион по карате киокушин

Освен златното отличие на Кристиян Дойчев националите ни спечелиха още 2 сребърни и 7 бронзови медала

09.12.2018 | 19:01 Редактор: Василена Василева

Българинът Кристиян Дойчев е новият европейски шампион по карате киокушин в категорията мъже до 85 килограма. След оспорвана битка срещу Гмен Арамян от Русия, Кристиян от националния отбор на Българската карате киокушин федерация (БККФ) спечели заслужено златото. Той завоюва победата след като съдиите отсъдиха равенство между двамата претенденти и дадоха двуминутно продължение, през което Кристиян показа страхотна техника и воля, които го изстреляха на първото място. Неговата награда връчи министърът на младежта и спорта Красен Кралев.

„Изключително съм горд, че преди повече от 40 години във Варна бе основан първият ни клуб по карате киокушин. През всичките тези години Варна се утвърди като един от европейските и световни центрове на този спорт. Благодаря на Българската федерация по карате киокушин за всичките усилия, които полагат и затова, че през всичките тези години успяват да ангажират максимален брой деца, младежи и подрастващи, които да се занимават с този прекрасен спорт. Това е един от спортовете, които възпитават силни българи, със здрав дух. Възпитавате едно поколение, от което България има нужда за своето възраждане“, заяви министър Кралев при откриването на официалната церемония на Европейското първенство за мъже, жени и девойки във Варна. То се организира от Kyokushin World Union (KWU), а домакин е Българската карате киокушин федерация.
Освен европейската шампионска титла България има двама сребърни и седем бронзови медалисти. Дилян Николов (кат. до 60 кг) и Димитър Димитров ( кат. до 75 кг) спечелиха втори места на Европейското по киокушин. От жените Любомира Николoва (кат. жени до 65 кг) и Красимира Мирева (кат. жени до 60 кг) грабнаха бронзови медали, а от мъжете Стилиян Петков (кат. 65 кг), Иван Команов (кат. 70 кг), Георги Дойчев (кат. 80 кг), Георги Иванов (кат. 95 кг) и Христо Георгиев ( кат. 90+ кг) станаха трети на Европейското.
Специална награда за най-добра техника при мъжете спечели Кристиян Дойчев, а при ветераните приза за най-висок боен дух отиде при семпай Милен Петров.

С награждаването на Европейското първенство за мъже, жени и ветерани се сложи край на дългия киокушин уикенд, който събра над 1000 състезатели и треньори от повече от 32 страни от цял свят в Двореца на спорта и културата във Варна. Едновременното провеждане на грандиозните Шесто открито световно първенство за младежи и девойки и Второ европейско за мъже, жени и ветерани е прецедент в историята на спорта. България имаше честта да бъде първият домакин.
От Световното първенство за юноши националите ни спечелиха един сребърен и три бронзови медала. Миглен Димитров спечели вицешампионската титла вчера, а Ивон Тенева (кат. 12/13-годишни), Теодора Попова (кат. 12/13-годишни) и Васил Димитров (кат. 16/17-годишни) грабнаха бронза.
Всички резултати от първенствата по карате киокушин във Варна може да видите на http://kwu.kumitetechnology.com/.