Върнаха за поправка делото за приватизацията на EVN България

Съдът установил редица неточности и пропуски

30.10.2017 | 15:45 Редактор: Василена Василева
Върнаха за поправка делото за приватизацията на EVN България

Софийският градски съд (СГС) е прекратил производството срещу бившите министри Трайчо Трайков и Симеон Дянков и бизнесмена Иво Прокопиев във връзка с делото за продажбата на дял от EVN България, става ясно от съобщение на съда, цитирано от Investor.bg

Съдията Костадинка Костадинова е върнала делото на Софийската градска прокуратура за отстраняване на съществени нарушения, които са довели до ограничаване на процесуални права на обвиняемите.

По делото обвиняеми са още и Петър Василев, Любомир Евстатиев и Радослав Рачев.

Софийската градска прокуратура привлече като обвиняем енергийния министър в първото правителство на Бойко Борисов Трайчо Трайков за безстопанственост при сделката за приватизацията на държавния дял на EVN България (в размер на 33%) през 2011 година. Щетите за държавата от неговите действия са на стойност 20,8 млн. лева.

Малко по-късно като обвиняем беше привлечен и неговият колега - финансовият министър Симеон Дянков. Негов съучастник в тази сделка е бил Иво Прокопиев – бизнесменът е бил всъщност подбудител на действията на Дянков, посочиха тогава от прокуратурата.

Сега обаче в Софийския градски съд отбелязват, че конкретни факти не са описани коректно в обвинителния акт – например не става ясно дали Трайчо Трайков е бил запознат с действията и решенията на Агенцията за приватизация и с анализа на инвестиционния посредник за оценката на акциите на енергийното дружество.

Припомняме, че Агенцията за приватизация е под контрола на Министерството на икономиката, енергетиката и туризма в периода, в който министерството беше оглавявано от Трайчо Трайков.

"Налице е неяснота в обвинителния акт относно размера на вредите, причинени на държавата, как се формират, от кого са причинени, как и с кое деяние и кои факти формират извод за това“, е записано още в съобщението на съда.

Софийският градски съд посочват още, че липсва и описание какво е трябвало да направи бившият енергиен министър, за да защити държавния интерес.

По отношение на обвиненията срещу Прокопиев и Дянков също има неясноти – липсват данни, които да покажат, че двамата са работели за сключване на договор за посредническа услуга с фирма "Булброкърс", собственост на Прокопиев, който е на стойност 1,27 млн. лева. Няма описани и конкретни данни, че двамата са работели в съучастие, заключават от съда.