Европейският съюз планира постепенно да се откаже от поставянето на печати в паспортите на граждани от трети страни, като въведе нова дигитална система за контрол на границите - Системата за влизане/излизане (EES).
От 12 октомври тази технология ще започне да се внедрява поетапно в 29 държави от Шенгенското пространство, сред които са 25 страни членки на ЕС, както и Швейцария, Норвегия, Исландия и Лихтенщайн, съобщава изданието Kathimerini.
Ирландия и Кипър, макар да са част от ЕС, не участват в Шенген и ще продължат да извършват паспортен контрол по досегашния начин.
Съгласно новата система, на посетителите извън ЕС, влизащи или напускащи Шенгенското пространство, ще бъдат записвани електронно лицеви снимки, пръстови отпечатъци и данни за пътуване, вместо да получават физически паспортен печат.
Според Европейската комисия (ЕК) , Системата за влизане/излизане ще направи граничните проверки по-бързи и по-ефективни, като същевременно ще засили сигурността, като помогне за проследяване на пресрочения престой и незаконната миграция.
При първото си влизане пътуващите ще трябва да се регистрират, като отговорят на стандартни въпроси на граничните власти.
Създаденият запис ще бъде валиден три години, а при следващи посещения ще се изисква само биометрично потвърждение.
Европейският съюз (ЕС) очаква системата да заработи напълно до април 2026 г., като са вероятни първоначални забавяния, тъй като граничните служители и пътуващите се адаптират към технологията, информира "Труд".
EES е една от двете ключови инициативи на ЕС в областта на граничния контрол. Втората - ETIAS (Европейска система за информация и разрешение за пътуване) - ще изисква предварително онлайн одобрение за граждани от трети страни, преди да влязат в Шенген.
Снимка: БГНЕС
Затворници в Беларус са принудени да правят ковчези и пластмасови цветя за Русия
Липсата на уран от Иран буди безпокойство у ядрения надзорен орган на ООН
Прическите, които завладяха есента
Какво може да използваме за неинвазивно подмладяване?
Какви са ползите на солните стаи?
Нарушения, свързани с уринирането
Безплатни консултации за хора с диабет и повишен риск от заболяването в ИСУЛ
Извънземен живот? Ще го търсим в облаците
Метеорният поток Леониди ще достигне своя пик на 16-17 ноември
В Космоса откриха „свръхгореща фабрика“, която ражда звезди с невероятна скорост
Китай: Завръщането на астронавтите от „Шънчжоу-20“ върви по план
Внимание! Нова измама на пътя в Европа
Шофьори продължават да отказват тестовете за дрога
Българите остават най-нископлатените в Европейския съюз
Събират средства за реставрация на исторически роял
Дневните светлини стават задължителни и за задните фарове
"Лукойл" е поискала удължаване на преходния период за американските санкции
Dow Jones прескочи 48 000 пункта в очакване бюджетната парализа в САЩ да приключи
Швейцарският производител на маратонки On отново повиши прогнозата си
Чуждите производители в ЕС са малко на брой, но оказват голямо влияние