Потенциално обитаема екзопланета е открита от астрономи. Тя обикаля в обитаемата зона на звезда, подобна на нашето Слънце.
Фактът, че се намира сравнително близо до Земята я прави възможен кандидат за бъдещо изследване с помощта на мощни телескопи и космически кораби.
Небесното тяло, наречено HD 20794 d, има маса шест пъти по-голяма от тази на Земята. Обикаля около звезда, подобна на Слънцето, само на 20 светлинни години от нашата планета.
Суперземята се намира в така наречената "обитаема зона" – на оптимално разстояние от звездата, поради което водата на повърхността на обекта може да остане в течно състояние.
Планетата е открита за първи път от Майкъл Кретиние от Оксфордския университет. Той идентифицира обекта, докато анализира архивни данни, получени със спектрографа HARPS (High Accuracy Radial Velocity Planet Searcher) в обсерваторията La Silla в Чили.
Въпреки че планетата е в "обитаемата зона" на звездната система, е твърде рано да се каже дали на нея може да съществува живот. За разлика от повечето небесни тела, орбитата на HD 20794 d не е кръгла, а по-скоро елипсовидна.
Разстоянието от нейната звезда се променя периодично, карайки планетата да се движи от външния край на обитаемата зона към вътрешния край в течение на една година. Поради това е трудно да се каже какви условия са се развили на повърхността.
Четете повече подробности в megavselena.bg.
Как се справяте с непрекъснато нарастващите цени на храните?
Снимка: Pexels