Учените са на мнение, че разбирането за Вселената е непълно и трябва да има мистериозен компонент, който да обясни данните от техните наблюдения.
Астрономите са използвали космическия телескоп James Webb, за да изследват скоростта на разширяване на Вселената. Остава загадката защо Космосът сега се разширява по-бързо, отколкото би трябвало, според космологичния модел, който описва ранната история на Вселената.
Въпреки че данните от телескопа James Webb потвържgават минали данни от космическия телескоп Hubble за скоростта на разширяване на Космоса, един от основните проблеми в космологията остава. Затова учените смятат, че в ранната Вселена е имало мистериозен компонент, който може да обясни всичко.
Изследването е публикувано в Astrophysical Journal.
От края на 90-те години на миналия век експертите знаят, че Вселената се разширява с ускорение, което ѝ се придава от не съвсем ясна сила, наречена тъмна енергия. Скоростта на разширяване на Вселената се определя от величина, известна като константа на Хъбъл.
Астрономите, използващи телескопа Webb, решават да проверят минали данни за константата на Хъбъл, където са установени несъответствия, предоставени от телескопа Hubble.
Несъответствията в стойността на константата на Хъбъл се дължат на факта, че различните измервания показват различни стойности. Това е наречено проблем на Хъбъл.
Учените казват, че несъответствието между наблюдаваната скорост на разширяване на Вселената и прогнозите на стандартния космологичен модел показва, че не разбираме напълно Вселената.
Четете повече по темата в megavselena.bg.
Снимка: Pexels