Кошмар за туристите в Мексико и Бразилия: Жертва и ранени хора при стрелби в Теотиуакан и Рио

Канадка е загинала при известния археологическия обект на пирамидите в Теотиуакан

21.04.2026 • 07:05 Редактор:
Сподели във Facebook Изпрати в Mesanger Изпрати в Mesanger

Туристка от Канада беше убита, а още четирима бяха ранени в археологическия обект на пирамидите в Теотиуакан, от въоръжен нападател, който откри огън по тях, а след това се самоуби.

Теотиуакан е една от основните туристически атракции в Мексико. Намира се на около 50 километра от столицата на Мексико, откъдето всеки ден тръгват екскурзии за местни и чуждестранни туристи.

Сред четиримата ранени по време на стрелбата са двама колумбийци, една рускиня и още една канадка, посочи министърът на сигурността на щата Мексико Кристобал Кастаседа. 

Реакцията на властите в Мексико

Още двама души са били ранени вследствие на "падания", уточни министерството в изявление.

"Това, което се случи днес в Теотиуакан, ни причинява дълбока болка. Изразявам най-искрената си солидарност с пострадалите и техните семейства. В контакт сме с посолството на Канада", коментира в Х мексиканският президент Клаудия Шейнбаум.

Федералните власти са открили "огнестрелно оръжие, нож и боеприпаси" на мястото, където са изпратени служители на полицията и Националната гвардия, гласи съобщение на федералния кабинет по сигурността.

Престрелка между полицията и наркобандa в Бразилия

Повече от 200 туристи бяха блокирани на емблематичен хълм с изглед към Рио де Жанейро, след като в близка фавела избухна престрелка между полицията и наркобанди.

Посетителите останаха в капан за около два часа на хълма "Моро Дойс Ирмаос", докато под тях на склона продължаваха боевете между полицията и членове на "Командо Вермельо", една от най-големите престъпни групировки в Бразилия.

Хълмът, който от височина 533 метра гледа към плажовете Ипанема и Леблон, е една от най-известните панорамни точки в града и всяка седмица привлича хиляди посетители.

"Тази сутрин на обиколката имаше повече от 200 души. Седемдесет процента бяха чуждестранни туристи", каза пред АФП Ренан Монтейро от туроператора "Фавела туризмо".

Монтейро изрази съжаление, че новини за подобни престрелки ще навредят на туризма, предае БГНЕС.

Полицията съобщи в изявление, че когато служителите са пристигнали във фавелата Видигал, наркотрафикантите са открили огън.

Туристите са слезли от хълма, след като полицията е дала зелена светлина. При операцията са били арестувани трима души.

Снимки: Reuters


  • Последни
  • Четени
Четени виж всички Виж всички
Последни новини виж всички Виж всички