Президентът на Украйна Володимир Зеленски освободи от длъжност в Съвета за национална сигурност и отбрана (СНСО) министъра на енергетиката Светлана Гринчук и министъра на правосъдието Герман Галушченко, предаде "Укринформ".
Президентският указ, който официализира отстраняването на Гринчук и Галушченко от състава на този ключов държавен орган, вече е в сила, след като беше публикуван на официалния уебсайт на държавния глава.
Този ход е в пряка връзка с предишни изявления на Зеленски, в които той настоя за уволнението на двамата министри поради тяхната предполагаема замесеност в разследване за корупция, свързано с държавния ядрен оператор "Енергоатом".
Съставът на СНСО включва високопоставени фигури
Вътре са членове на кабинета, ръководители на разузнавателните служби, главния прокурор, управителите на Централната банка, както и председателя на Националната академия на науките. Президентът на Украйна оглавява съвета, докато секретарят изпълнява предимно административни и организационни функции, като докладва пряко на държавния глава, предаде БНР.
Очаква се на 18 ноември Върховната рада (парламентът на Украйна) да проведе обсъждане и да гласува резолюция относно окончателното отстраняване на двамата министри от техните министерски постове.
Снимка: Reuters
Турската авиокомпания "Пегасус" купи най-големия чешки авиопревозвач "Смартуингс"
Криза с боклука в "Изгрев" няма да има, уверява кметът на района д-р Делян Георгиев
Селена Гомес със секси визия докато украсява елхата
10 идеи за коледен декор на кухнята
Холтерите като устройства за дистанционен мониторинг
Хранителен режим при атеросклероза
Как влияе на психиката работата от вкъщи?
Инсулинова резистентност и метаболитен синдром – как са свързани?
Кога ще се случи следващото лунно затъмнение
Метеорният поток Геминиди ще достигне своя връх в нощта на 14 декември
Единствена по рода си: В Индонезия се роди бебе от вида гигантска панда
Учените са изумени: Кометата 3I/ATLAS носи ключова за живота молекула
Зверско убийство на сина на зам.-кмета на Харков във Виена
Тарикати продават стартови пакети евро от по 20 лева за 50
Мъж е в кома след тежък побой пред магазин
Награждават участвалите в евакуацията на танкера "Кайрос"
Какво ще бъде времето във вторник?
Д. Кузов: Има критична зависимост на велоиндустрията ни от азиатските производители на компоненти
Слабият юан задвижва износа на Китай и предизвиква критики
Ще гарантира ли бюджетът фискалната устойчивост на държавата
Надеждите за понижаване на лихвите не успяха да задържат оптимизма на борсите в Европа