Тръмп освободи Унгария от санкциите върху руския петрол

Виктор Обран проведе среща с президента на САЩ

08.11.2025 • 09:15 Редактор:
Сподели във Facebook Изпрати в Mesanger Изпрати в Mesanger

Президентът на САЩ Доналд Тръмп освободи Унгария от санкции заради продължаващите покупки на руски петрол и газ за една година, потвърди служител от Белия дом пред BBC News.

По-рано американският лидер заяви, че ще обмисли възможност за отказ от санкции за унгарския премиер Виктор Орбан, близък съюзник на Тръмп, който поддържа добри отношения с Русия по време на войната в Украйна.

В петък по време на посещението на Орбан в Белия дом Тръмп каза, че се обмисля възможност за освобождаване, защото "за Орбан е много трудно да получава петрол и газ от други райони".

Орбан подчерта, че по газопровода "Турски поток" и тръбопровода "Дружба" Унгария ще получи общо и безсрочно изключение. Освен това САЩ напълно ще отменят санкциите срещу строителството в Унгария на атомната централа "Пакш-2" по проект на компанията "Росатом".

Страната само ще купува ядрено гориво от американската "Уестингхаус". Тръмп обясни, че за Унгария е много трудно да се снабдява с петрол и газ от някой друг, освен от Русия. 

"Унгария е в различна ситуация от другите европейски страни. Би било невъзможно да поддържаме сигурността на енергийните си доставки, ако санкциите останат за тези два ключови тръбопровод", изтъкна премиерът на Унгария.

САЩ добавиха в черния списък две от най-големите руски петролни компании

Това се случва, след като САЩ на практика добавиха в черния списък две от най-големите руски петролни компании миналия месец, заплашвайки със санкции тези, които купуват от тях.

След срещата, унгарският външен министър Петер Сиярто написа в X, че САЩ са предоставили на Будапеща "пълно и неограничено освобождаване от санкции върху петрола и газа".

Орбан личен и политически съюзник на президента

Орбан отдавна е близък личен и политически съюзник на президента, повтаряйки голяма част от популистката дясна реторика на Тръмп по отношение на имиграцията и социалните въпроси.

Тази лоялност изглежда е спечелила на унгарския премиер известно специално отношение във време, когато е изправен пред трудни избори през пролетта.

Очаквате ли финансова криза в България в следващите месеци?

Да. Заради държавната политика, Еврозоната и глобалните процеси.
77%
Не. Очаквам единствено леко поскъпване на стоките и услугите.
20%
Не мога да преценя.
3%
Общо 11001 гласа


2
0 rate up comment rate down comment 0
Ken
преди 4 седмици
Истината се оказа малко по-различна. Става дума само за година и то срещу ангажимент за покупка на американско ядрено гориво. Сигнализирай за неуместен коментар
1
1 rate up comment rate down comment 0
Toni Ivanov
преди 4 седмици
Браво на Орбан,голям политик грижещ се за страната си,а не като нашите ***,които не стават за нищо друго,освен да крадат държавни пари. Сигнализирай за неуместен коментар
Четени виж всички Виж всички
Последни новини виж всички Виж всички