Нова практика тревожи собствениците на превозни средства. Този път под прицела на престъпниците са хибридните превозни средства и най-вече тяхната батерия, съобщават медиите във Франция и Белгия.
Кражбите на този важен компонент са скочили рязко през последните месеци.
Причината е процъфтяващият пазар за хибридни батерии, които е част от организирана престъпна мрежа. Най-засегнати са моделите на Toyota заради лесния достъп до батерията, която се намира се под задната седалка.
При модели на други марки батерията е под предната седалка или под багажника, като това също не е проблем за крадците.
Другата причина, поради която крадците предпочитат стандартни или микро хибриди, е компактните размери и по-малко тегло на батериите. Тези с малък капацитет са около 7 пъти по-леки от в сравнение с plug-in хибридите (около 50 кг срещу 300 кг за PHEV).
Четете повече в automedia.investor.bg.
Снимка: pixabay