Криза в дивата природа - 3 500 животински вида са пред изчезване

Морските безгръбначни са особено уязвими към затоплянето

23.05.2025 | 15:15 Редактор:
Изчезването би имало каскаден ефект.
Изчезването би имало каскаден ефект.

Задава се екзистенциална криза за дивата природа. Това предупреждават специалисти от университета на щата Орегон, които са проучили данни за биоразнообразието и са оценили заплахата за 70 814 животински вида от 35 класа.

Глобалното затопляне излага на риск от изчезване 3500 животински вида.

Аномалиите на времето

Морските безгръбначни са особено уязвими към затоплянето.

Океанът абсорбира голяма част от топлината, отделена от повишаващите се температури. Безгръбначните обикновено имат ограничена подвижност и не могат да мигрират от неблагоприятните райони.

Експертите също така отбелязват, че внезапни и екстремни метеорологични явления като горещи вълни, пожари, суши и наводнения могат да доведат до масова смърт на цели животински общности.

Изчезването би имало каскаден ефект, засягайки цикъла на въглерода и хранителните вещества.

Катастрофални резултати за десетилетие

Популацията на мекотели е намаляла с 90% край бреговете на Израел, където температурата на водата се е повишила. Затоплянето през 2016 г. доведе до катастрофално измиране на корали по протежение на 29% от Големия бариерен риф.

През 2015-16 г. около 4 милиона обикновени кайри (морски птици) умряха от глад край западното крайбрежие на Северна Америка, когато екстремните горещини промениха хранителната верига. Същото събитие доведе до 71% спад в популацията на тихоокеанската треска.

Четете повече в megavselena.bg

Снимка: Reuters