Папа Лъв XIV призова за единство и осъди икономическата система

Понтификът ще се срещне със Зеленски по-късно днес

18.05.2025 | 15:15 Редактор:
267-ият понтифик пристигна във Ватикана с папамобила и бе посрещнат с възторжени възгласи.
267-ият понтифик пристигна във Ватикана с папамобила и бе посрещнат с възторжени възгласи.

Първият американски папа - Лъв XIV, осъди експлоатацията на бедните и призова за единство в църквата по време на първата си литургия на открито на площад "Свети Петър", на която присъстваха световни лидери, кралски особи и десетки хиляди вярващи.

267-ият понтифик пристигна във Ватикана с папамобила и бе посрещнат с възторжени възгласи от огромната тълпа, докато за първи път премина през площада със специално проектираното превозно средство. По данни на властите около 100 000 души са се събрали за началото на литургията.

По време на обиколката си с папамобила, папа Лъв спря за кратко, за да целуне дете.

Викове "Да живее Папата" (Viva il Papa) се чуваха многократно, последвани от радостни възгласи и бурни аплодисменти при влизането на понтифика на площада за началото на службата.

Сред присъстващите на двучасовата неделна литургия бяха вицепрезидентът на САЩ Джей Ди Ванс, държавният секретар на САЩ Марко Рубио и президентът на Украйна Володимир Зеленски, които бяха забелязани да си стискат ръцете преди началото на службата. По-късно в неделя папа Лъв ще се срещне със Зеленски.

Присъстваше и президентът на Перу, Дина Болуарте - страната, в която папа Лъв е служил като мисионер и епископ в продължение на десетилетия.

Представители от над 150 държави от цял свят присъстваха на церемонията, организирана от Ватикана.

В проповедта си - ключов момент в службата, в който новият папа очертава своите приоритети - Лъв XIV заяви, че в Католическата църква няма място за "религиозна пропаганда" или борба за власт.

Вместо това той призова за единство - възможен намек към разногласията между реформатори и консерватори, които се задълбочиха при управлението на предшественика му Франциск.

Папата също осъди икономическа система, която "експлоатира природните ресурси на Земята и маргинализира най-бедните".

В духа на смирението на папа Франциск, той подчерта, че не е избран за глава на Католическата църква поради лични заслуги, а приема ролята като "брат, който желае да бъде служител на вашата вяра и радост". В края на литургията Лъв призова за "справедлив и траен мир" в Украйна и отправи молитви за Газа, където "деца, семейства, възрастни хора, оцелели – са оставени в глад".

Символи на службата

Церемонията на 18 май беше богата на символика и включваше официалното връчване на знаците на папската власт на Лъв, включително палий - вълнен омофор от агнешка вълна, символизиращ пастирската му грижа за Църквата - и рибарския пръстен, символ на властта на папата като наследник на Свети Петър, рибар по професия и считан за първия папа.

Аплодисменти избухнаха, когато папата получи палия и го облече за пръв път по време на службата.

Ватиканът разкри подробности за рибарския пръстен - върху външната част е изобразен Свети Петър, а отвътре са гравирани името "Лъв XIV" и гербът на папата. Всички епископи носят пръстени, които символизират връзката им с местната църква, която ръководят. Пръстенът на папата, като епископ на Рим, символизира "брачния съюз" с цялата Църква.

Когато му бе връчен пръстенът, Лъв изглеждаше трогнат, поглеждайки към безименния си пръст.

Четивата от Свещеното писание по време на литургията се фокусираха върху фигурата на Свети Петър и централния пасаж от Евангелието на Йоан - текст, считан за основополагащ за папското служение като наследник на св. Петър, предаде CNN.

Церемониите по папската инаугурация са претърпели промени през годините. В миналото включваха и "коронация", при която на главата на новия папа се поставя папската тиара.

Последната такава коронация е била на Павел VI през 1963 г., който впоследствие решава да продаде тиарата и да дари средствата за благотворителност. Католици от САЩ закупуват тиарата, която сега е изложена в Базиликата на Националното светилище на Непорочното зачатие във Вашингтон, окръг Колумбия.

Снимка: Reuters