Изненада дори за самия него се оказа избирането на Карстен Вилдбергер за министър в кабинета, ръководен от канцлера Фридрих Мерц.
"Всичко се случи доста набързо", каза 55-годишният бизнесмен.
Той застава начело на чисто ново министерство - това на дигитализацията и модернизацията. То обединява отговорности, които досега бяха разпределени между пет други министерства.
Вилдбергер ще отговаря за надзора и администрирането на цялата информационна инфраструктура на държавата. Всичко това попада в ръцете на човек, който довчера управляваше Ceconomy - международна компания за продажба на електроника.
Профилът на Вилдбергер бързо провокира сравнения с Мъск
Каква точно ще е дейността на министерството тепърва ще става ясно, но фокусът върху ефективността на администрацията и профилът на Вилдбергер бързо провокираха сравнения с Илън Мъск и неговата служба за правителствена ефективност DOGE.
Николас Потрафке от икономическия институт ifo казва, че Мъск и Вилдбергер си приличат по това, че вероятно ще става дума за прекъсване на старите практики в администрацията.
"Определени неща явно ще се правят и мислят по различен начин – по напълно нов начин", смята експертът. Според него това може да доведе до положителни ефекти.
И все пак не се очаква германският министър да започне да размахва моторната резачка и да освобождава хора по начина, по който го правеше Мъск.
"Целта ми е да създам оптимални условия Германия да се развие като конкурентоспособна и иновативна дигитална локация. Това изисква модерна, ефективна и ориентирана към гражданите държава и администрация, които действат дигитално", заяви той, цитиран от DW.
Вилдбергер обещава да работи екипно и решително, но с уважение към кадрите, което го отличава от Мъск.
Мъск е много краен
"Мъск е много необичайна личност. Той е много краен. Вилдбергер не е такъв", посочи Потрафке.
Подобно на Мъск, Вилдбергер иска радикално да облекчи бизнеса, като съкрати голяма част от излишните регулации.
Потрафке от института ifo признава, че участието на мениджъри на фирми в държавното управление невинаги е добра идея: "Лош резултат, разбира се, би бил, ако бившите бизнесмени провеждат политики, които да са в полза на собствените им сектори".
Все пак влиянието на подобни хора в германската политика е по-ограничено, отколкото в САЩ. Местните власти в Германия разполагат с немалки правомощия и са в състояние да ограничат влиянието на решенията, взети от новия министър.
Снимка: Reuters