Токсични водорасли погубиха над 200 морски вида в Австралия

Особено тежко са засегнати акулите и скатовете

13.05.2025 | 12:51 Редактор:
Правителството съветва жителите да не се къпят на плажове с обезцветена вода и пяна.
Правителството съветва жителите да не се къпят на плажове с обезцветена вода и пяна.

Над 200 морски вида край бреговете на Южна Австралия са загинали вследствие на продължаващо от седмици токсично цъфтене на водорасли, което природозащитници описват като "ужасен филм за рибите".

Проблемът е още от март месец

Цъфтенето на водорасли – рязко увеличаване на популацията на водорасли във водни системи – се разпространява от март насам и е достигнало площ от около 4 500 кв. км, приблизително колкото остров Кенгуру наблизо.

"Това е безпрецедентно събитие, защото цъфтенето продължава да расте и расте", казва ученият по дивата природа Ванеса Пирота.

Учени твърдят, че водораслите отделят отрови, които действат като "токсично одеяло, което задушава" широк спектър от морски организми, включително риби, скатове и акули.

Токсините, произведени от водораслите, могат да предизвикат "увреждания на хрилете и тъканите", като атакуват червените кръвни телца, обяснява ръководител на проект за Южна Австралия в OzFish Брад Мартин пред BBC.

Шокиращи сцени по плажовете

Много хора са изпращали снимки на мъртви морски животни, изхвърлени по плажовете. Особено тежко са засегнати акулите и скатовете, като големи количества от тях са изхвърлени на брега в "ярко червено", показващи признаци на кръвоизлив.

Сред загиналите е и триметрова голяма бяла акула, открита мъртва през последните седмици.

Уязвими видове

От над 200 загинали вида – от най-малките бебета риби до големи бели акули – някои са по-уязвими от други.

Рифовите видове, като раци и риби балон, са най-тежко засегнати, тъй като са по-малко подвижни и не могат да избягат от токсичните водорасли, предаде BBC.

Макар водораслите да не са опасни за хората, излагането на високи дози може да предизвика кожни раздразнения и дихателни симптоми като кашлица или затруднено дишане.

Правителството на Южна Австралия съветва хората да избягват къпането на плажове с обезцветена вода и пяна.

Снимка: БГНЕС