Русия плаща по €1100 еднократна помощ на забременели ученички

Това породи полемика, че младите момичета ще се мотивират да стават рано майки

12.05.2025 | 14:46 Редактор:
Често младите майки става обект на насилие.
Често младите майки става обект на насилие.

Бременните ученички в Орловска и Кемеровска област на Русия от тази година ще получават еднократно плащане от 100 000 рубли (около 1100 евро), а в Брянска област – дори от 150 000 рубли.

В редица руски региони такива мерки бяха въведени по-рано за бременни студентки, а от тази пролет те бяха разширени и вече включват също и бременните ученички.

Според губернатора на Орловска област Андрей Кличков подобни еднократни помощи изплащат актуално 40 руски региона. Самата идея обаче предизвиква сериозна полемика.

Александра е забременяла на 13-годишна възраст, казва, че идеята на държавата да дава еднократни помощи е много лоша.

"Тези суми може да мотивират момичетата да раждат, но те нямат представа какви разходи ги очакват по-късно: сега взимаш 100 хиляди рубли, но после харчиш милиони рубли за храна, дрехи и други необходими неща като креватче, детска количка", коментира тя.

 Ето защо съветва младите момичета да не се лакомят за тези пари.

Трудностите на младите майки в Русия

Александра е от Норилск. В училище имала връзка с момче на нейната възраст: "Когато разбрах, че съм бременна, с приятеля ми вече бяхме скъсали. И двамата бяхме сторили тази глупост, но той си продължи предишния живот - излизаше с приятели, ходеше на училище, а само аз понесох отговорността".

Тя била помолена да напусне гимназията, а другите средни училища отказали да я приемат. Така се озовяла в образователен център, където била подложена на тормоз.

"Докато бях бременна, момчетата просто ми се подиграваха. Когато родих, започна истинският ужас: момчетата бяха решили, че вече могат да правят всичко с мен: да си правят мръсни шегички, да ме щипят, да ме влачат до тоалетната - беше много обидно", спомня си тя.

Според Александра да си млада майка е "ужасно трудно". Тя се е справила само благодарение на подкрепата на родителите си, което също е рядкост в такива случаи.

"В началото майка ми гледаше бебето ми сутрин, после аз се прибирах от училище и вземах дъщеря ми, а майка ми отиваше на работа. После баща ми мина на нощни смени, за да може да гледа детето сутрин. Еднократната помощ сигурно нямаше да ми е излишна, но пък щеше да свърши мигновено", добави младата рускиня.

Психологът Мария Потудина нарича плащанията за бременни ученички "много нечестна сделка", която е насочена срещу уязвими групи и е от полза само за държавата.

"Тийнейджърите не могат да преценят рисковете от ранното майчинство. В същото време им се предлага голяма сума пари. И докато един 30-годишен човек разбира, че с тези пари не може да отгледа дете, една тийнейджърка може да се изкуши от сумата, като се има предвид, че на тази възраст момичетата нямат никакъв финансов опит и са още емоционално незрели", анализира тя, цитирана от DW.

Според Потудина най-уязвими са момичетата от семейства с ниски доходи или от проблемни семейства: "В този случай нараства рискът от домашно насилие - решението може да бъде взето под заплаха или натиск от страна на родителите. Пълнолетни със зависимости може да се интересуват само от парите, а момичето може да няма много възможности да вземе информирано решение".

Снимка: pixabay


1
1 rate up comment rate down comment 0
Русофил
преди 1 месец
Рускините са като ромките от Столипиново. А Русия е едно огромно ромско гето. Сигнализирай за неуместен коментар