Главният директор на Световната здравна организация Тедрос Аданом Гебрейесус коментира решението на САЩ да намалят чуждестранната помощ.
"Спирането на приноса на САЩ по отношение на чуждестранната помощ оказва сериозно въздействие върху световното здравеопазване, като засяга програмите за борба с полиомиелита, ХИВ и други заплахи", коментира той.
Гебрейесус призова САЩ да обмислят възобновяване на финансирането на помощта, докато не бъдат намерени решения.
"Има действия, които правителството на САЩ предприема и за които се опасяваме, че имат сериозно въздействие върху глобалното здраве", каза той на виртуална пресконференция от Женева.
Спрени са услуги за лечение
Усилията за борба с ХИВ, полиомиелит, едра шарка и птичи грип бяха засегнати от паузата на американската външна помощ, въведена от президента Доналд Тръмп миналия месец малко след встъпването му в длъжност.
По-специално, каза шефът на СЗО, спирането на финансирането на президентския план за спешна помощ при СПИН (PEPFAR) е довело до незабавно спиране на услугите за лечение, тестване и превенция на ХИВ в 50-те държави, които той подкрепя.
"Клиниките са затворени, а здравните работници са пуснати в отпуск", добави той и заяви, че СЗО се опитва да помогне на страните да запълнят недостига на антиретровирусни лекарства.
Хора нямат достъп до животоспасяващи услуги
Гебрейесус също така отбеляза, че както спирането на финансирането, така и оттеглянето на институциите на САЩ се отразяват и на усилията за ликвидиране на полиомиелита и на реакцията срещу морбили, а в Мианма почти 60 000 души са останали без достъп до животоспасяващи услуги, предаде БТА.
Той спомена и за недостига на финансиране за самата СЗО. През последните години агенцията вече е реформирала модела си на финансиране, но по думите му на дневен ред са и други идеи.
Сред тях са набирането на средства в размер на 50 млрд. долара, въпреки че докреторът на СЗО не даде подробности как ще стане това. Той каза също, че агенцията е обмисляла възстановяване на парични средства или таксуване на някои от услугите си за институции или хора, които могат да плащат.
Снимка: Reuters