Сеизмичните трусове продължават в Цикладите, като интензивна активност е регистрирана след период на относително спокойствие. Рано вечерта имаше рой от земетресения, като Геодинамичният институт регистрира трус с магнитуд 5 по скалата на Рихтер в 21:05 часа.
Епицентърът е бил в морската зона на 21 км, югозападно от Аркесини, Аморгос, на разстояние 226 км, югоизточно от Атина. Трусът е усетен дори в столицата Атина.
Малко по-рано в 20:53 ч. е станало земетресение с магнитуд 4,7 по Рихтер, също с център морска зона, 21 км юг-югозападно от Аркесини, Аморгос, на разстояние 230 км, югоизточно от Атина, информира кореспондентът на Bulgaria ON AIR в Гърция Силвия Станчева.
Чуждестранна помощ с учени и океанографи през март
Професорът по геоложка океанография в Националния университет на Атина Еви Номику за еволюцията на феномена каза, че ако времето позволява, в понеделник Комисията ще получи подводните сеизмографи, разположени в калдерата, които могат да покажат микросеизмичността на района, и техните данни ще бъдат комбинирани с наземните сеизмографи.
"В комисията обсъдихме основно сеизмологичната част, но също така разгледахме геофизичните данни на морето, тоест анализирахме всички тектонични зони, които съществуват около тази зона, която сега се активира. Поставяме инструменти и в подводното пространство", коментира проф. Номику.
Професорът повтори, че сеизмичната активност, североизточно от Санторини, не е свързана с никакво вулканично изригване, като същевременно обяви, че се очакват чуждестранни океанографски кораби в Гърция през март, за да съберат повече данни, които ще предложат на гръцката научна общност.
"Някои международни океанографски експедиции ще дойдат през март. Вчера имаше среща, онлайн дискусия, където чуждестранни учени също обединяват сили и чуждестранни океанографски кораби ще дойдат, за да съберат повече данни и да ги предложат на гръцката научна общност. Ние няма да спрем да изучаваме тази област, защото тази област е много активна. Морето крие своите тайни и ние трябва да изследваме и анализираме данните по специален начин", каза в заключение проф. Номику.