Специална спасителна кола, която помогна при земетресението в провинция Хатай в Турция през февруари 2023 г., е в Санторини от вчера, за да подсили силите на пожарната, съобщи кореспондентът на Bulgaria ON AIR в Гърция Силвия Станчева.
Заради интензивната сеизмична активност на острова пристигна и подвижният център на пожарната "Олимпос". На място има 44-ма пожарникари с осем автомобила, като не се изключва броят им да се увеличи в следващите часове при нужда.
Спасително куче, две групи горски командоси, специална група оператори на дронове с тяхното оборудване, както и въздушни спасители също са на острова.
Пожарникари са в готовност и на островите Анафи, Аморгос, Иос и Астипалея, които се намират около епицентъра на сеизмичната активност. В същото време хеликоптер на пожарната със спасители е в готовност на остров Наксос в случай, че се наложи помощ.
В същото време се провежда среща, свикана от министър-председателя на Гърция Кириакос Митцотакис, заедно с министъра на климатичната криза Василис Кикиляс в Министерството на климатичните кризи и гражданската защита за земетресенията в Санторини. Очаква се да бъдат обявени нови мерки.
Снимка: Reuters