Панама подаде жалба в ООН заради "тревожните" заплахи на американския президент Доналд Тръмп да поеме контрола над Панамския канал. Освен това, той нареди одит на оператора на двата пристанища в канала, свързан с Хонконг, съобщава АФП.
В писмо до генералния секретар на ООН Антониу Гутериш панамското правителство се позовава на член в Хартата на Обединените нации, забраняваща на всяка страна членка да "заплашва или да използва сила" срещу териториалната цялост или политическата независимост на друга.
Посланието призовава Гутериш да отнесе въпроса до Съвета за сигурност на ООН, но не настоява за среща по въпроса, информира БНР.
В обръщението си на церемонията по встъпване в длъжност в понеделник Тръмп отново се оплака, че реално Китай ръководи Панамския канал с нарастващото си присъствие в района на водния път, който САЩ предадоха в края на 1999 г.
"Не сме го дали на Китай, а на Панама. И си го взимаме обратно", заяви Тръмп.
Как ще се промени светът заради Доналд Тръмп?
Снимка: БГНЕС