Цените на петрола тръгнаха надолу тъй като опасенията за предстоящо пренасищане на предлагането засенчиха перспективите за по-смели китайски стимули през новата година.
Фючърсите върху сорта Brent се понижиха под 72 долара за барел, след като в понеделник поскъпнаха с 1,4%, а West Texas Intermediate беше близо до 68 долара. Политическото бюро на Китай, което взема решения, обеща да приеме "умерено разхлабена“ парична политика - най-директният език за стимули от години насам от страна на най-големия вносител на суров петрол в света.
Петролният пазар обаче е на път да отчете значителен излишък през следващата година, което накара ОПЕК+ да отложи връщането на спрения добив. От средата на октомври фючърсите на суровия петрол се колебаят в тесни граници, повлияни от редица неблагоприятни и отрицателни фактори, включително напрежението в Близкия изток.
Падането на режима на Башар Асад в Сирия остави вакуум във властта, който може да доведе до още по-големи безредици, тъй като фракциите се борят за контрол. Пазарът следи за евентуални последици, които биха могли да се отразят в Близкия изток.
Инвеститорите ще очакват по-подробна информация за китайските политики от годишната Централна работна икономическа конференция, която е планирана да започне в сряда.
Четете повече в bloombergtv.bg.
Снимка: Pexels