Възможно е Ковид-19 да води до по-нисък коефициент на интелигентност

Проучване отчита влошаване на IQ-то при хора, прекарали вируса

07.03.2021 | 22:10 Редактор: Ралица Братанова
Възможно е Ковид-19 да води до по-нисък коефициент на интелигентност

Напоследък все повече се говори за дълготрайните последици от Ковид-19, които с времето се открояват все по-ясно. Неотдавна бе съобщено и това: хора, прекарали инфекция с коронавируса, са показали по-лоши резултати на тест за интелигентност в сравнение с участниците, които не са боледували от Ковид-19. 

За това информира германският "Лекарски вестник". Изданието се позовава на изследване, което регистрира влошаване на IQ с 8,5 точки, отговарящо на предсрочно състаряване с десет години. Редица експерти обаче изразиха съмнения в доказателствената стойност на това изследване, пише "Дойче веле".

Заключенията

Въпросният тест, проведен в интернет от „BBC2 Horizon“, е съдържал кратки въпроси за установяване на когнитивните способности, като в случая не става дума за класически тест за интелигентност.

След като са отговорили на въпросите, участниците са били помолени да попълнят въпросник за своето социално, икономическо и професионално положение в обществото, както и за начина си на живот. А след първата вълна на пандемията участниците са отговаряли и на въпрос дали са прекарали Ковид-19.

След анализа на близо 85 000 теста се оказало, че хора, които са прекарали Ковид-19, са показали по-лоши резултати, като дефицитите нараствали в съответствие с тежестта на дихателните затруднения, които пациентите са имали.

Най-големи те били у хората, постъпили в болница - и особено сред онези, които са били на командно дишане, като дефицитите се отнасяли предимно до семантичните способности. Макар и в по-малка степен, констатирана била и намалена способност за визуална концентрация.

Критиките

Експерти обаче разкритикуваха изследването и обърнаха внимание на някои негови слабости. Така например не става ясно дали дефицитите наистина се дължат на прекарана инфекция с коронавируса.

Изследването не съдържа и данни колко време е изминало след заразата и дали нарушенията са с траен характер. А това, че след механично обдишване пациентите често се нуждаят от доста време, докато възстановят напълно менталните си способности, е отдавна известно и важи и за други болести. Освен това изследването не дава възможност да се сравнят когнитивните способности преди и след заразата.

Снимка: Pixabay

Харесайте страницата ни във Facebook ТУК