1,6 млн. пенсионери ще получат великденски добавки. 50 евро допълнително трябва да получат пенсионерите с пенсията до 390 евро, а по 20 - тези с пенсия до 620 евро.
Жест на човечност от държавата
"Добре е, че намериха начин. Имаме традиция, с много малко прекъсвания. Добре е, че е диференцирано. Това е жест на държавата, при всички случаи е човечност. Наистина е помощ", коментира бившият социален министър Христина Христова в "България сутрин".
"Парите не са малко 57,8 млн. евро. В трудна бюджетна ситуация сме. Пета година сме без нормален бюджет или приет по-късно", отбеляза тя.
Христова призна, че не ѝ е ясен критерият за отпускане на надбавки на пенсионерите с пенсии в диапазона от линията на бедност до минималната работна заплата от 620 евро.
По думите ѝ около половин милион пенсионери няма да се възползват - това са хората с пенсии над минималната работна заплата.
Защо няма пари за други групи нуждаещи се
Христова подчерта пред Bulgaria ON AIR, че много хора в пенсионна възраст не получават пенсия, тъй като не са добили необходимия трудов стаж заради периоди на висока безработица и сива икономика. Тези хора са извън кръга на получаване на празнични бонуси.
"Не знам защо се свързва с пенсията. Има семейства с деца с много нисък социален статус. Би могло да се даде на повече групи хора", посочи бившият социален министър.
Удължителен закон за бюджета
Според Христова не е задължително приемането на удължителен закон, защото имаме Закон за публичните финанси. Добре е и да има, това е дописване на Закона за публичните финанси, отбеляза тя.
"Хиляди пощенски служители работят на минимална работа. Те изнесоха доста голямо натоварване при смяната на нашата валута в евро. Трябва и това да се включи (бел. ред. - 5% увеличение на заплатите)", каза още Христова.
Вторият стълб в пенсионното осигуряване - мултифондовете
"Единствената цел на втория стълб е инвестиционна. Инвестиционна пенсионна схема. Би било жалко парите на хората да не се инвестират активно. Целта е да има доходност при гарантиране на внесените суми. Да се увеличат парите на хората", обясни експертът.
При първия стълб вноските ни са за половин пенсия, обърна внимание Христова.
Дори в динамичния фонд, който по-рискове финансира, човек, ако реши, че не желае, няма да бъде включен в него, заключи бившият социален министър.
Асен Василев: Гласувайте, за да не ходим пак на протести
И в област Добрич не им се размина - машините пускат дефектни бюлетини
В Истанбул от сутринта се извиха опашки за гласуване
"Мяра": Изборната активност към 9:00 часа е 4,6%
Митове и истини за оралните контрацептиви
Гонорея - инфекция с много възможни последици
Защо изпитваме тъга?
Пробиотична диета и пробиотици за сияйна кожа
Съществуват ли извънземни? Тръмп обещава „много интересни данни“
Инженерно чудо в Китай: Завършиха подводен тунел за влакове, движещи се с 350 км/ч
Мастило от химикалки в марсиански метеорити: как е възможно това?
Учени: Отломки от древен свят падат на Земята от космоса
Полицията във Варна хвана поредна доза граждани с алкохол или наркотици
Полицейска гонка край Варна: Спипаха шофьор без книжка с наркотик в колата
Непълнолетен обра камион във Варна
Слънчево време в голяма част от страната в изборния ден
Над 50 от машините във Варна и региона са дали дефект
ИПИ: Няма „малка“ или „голяма“ община – всяка ще спечели свобода и пари с идеята за 2%
България гласува на осмите избори за парламент от 2021 г.
Кадър на деня за 18 април
Страхът от популистите кара правителствата да се противопоставят на разширяването на ЕС
преди 1 месец
преди 1 месец
преди 1 месец
преди 1 месец
преди 1 месец
преди 1 месец
преди 1 месец
преди 1 месец
преди 1 месец
преди 1 месец