Институциите заговориха за промени в Наказателния кодекс за инкриминиране на деяния, унижаващи човешкото достойнство чрез причиняване на физическа болка или страдание.
Предложението е във връзка с разкритията за нелегалните домове за възрастни хора.
"Необходим е навременен превантивен контрол. Това е първото нещо, което трябва да бъде сложено категорично на масата за дискусии. Контролът следва да бъде действително упражняван", заяви адвокат Калина Михайлова в предаването "България сутрин".
Димитър Марков от Центъра за изследване на демокрацията посочи пред Bulgaria ON AIR, че за част от случаите са изнесени данни, че лошото отношение не продължава ден или два. Според него няма да е проблем компетентните органи да съберат доказателства.
"Има въведени стандарти за битовите условия, за отношението на персонала, за хигиената. Контролът е повече от това да отидеш да провериш и да го напишеш", заяви той.
У нас липсва координация между институциите
"Моето усещане е, че се стига до предписание и нищо повече не се случва", добави Марков.
Михайлова подчерта, че липсва контрол и в сферата на социалните услуги, и в сферата на здравеопазването.
"Близките трябва да проявяват по-голяма критичност", призова тя.
Според Марков е необходима сериозна кампания близките какво да гледат и как да проверяват.
"Кметът на Говедарци в нито един момент не е установил лично дали това заведение, което твърди, че предоставя социални услуги, е такова. Това е системен проблем на нежелание за поемане на малко по-широка отговорност. Местната власт не следва да си затваря очите", коментира Михайлова.
Според Марков това петно върху домовете за възрастни хора ще се изчисти като институциите, гражданският сектор и медиите много прецизно комуникират по темата.
"Държавата е длъжник на обществото да информира по разбираем начин какво е социална услуга, как функционира и как може да се ползва", посочи той.
Гледайте целия разговор във видеото.
Снимка: БГНЕС