Политическият психолог проф. Антоанета Христова сподели в "България сутрин", че не е очаквала президентът Румен Радев да предложи референдум за еврото в България.
"Странно зае позиция за референдум. Става дума само за отлагане - 2026 г. да не се въведе еврото, защото не сме готови. Това е много ясен въпрос и не предполага вот "против" и "за". Ходът на президента е много силен политически акт. Това правителство, тази комбинация от политически партии, всички чести избори, промените в Конституцията, много грешки на политическата класа... Тя загуби своята легитимност. Именно в този период има натиск да бъде прието еврото. Обществото се чувства под натиск от тези, на които не вярва", коментира тя.
Как Радев работи с общественото мнение
Проф. Христова отбеляза, че предложението на Радев не разделя обществото, което вече е абсолютно разделено.
"Няма кой да допусне, че сега в парламента ще приемат референдума. Той няма да мине. Това ще бъде знак против тези в парламента. Радев в момента работи с обществено мнение", посочи още тя.
По думите на госта усещането на българина е за много повишена инфлация: "Притискате ни по-скоро да стане и да влезем там, където вече има финансови проблеми".
"Когато управляваш обществени настроения, трябва да знаеш как да ги управляваш и каква кампания и дебати да направиш - да убедиш хората, че еврото има значение. Не беше направен нито един нормален дебат", изтъкна проф. Христова.
Според политическия психолог българите имат усещане за несигурност и че системата, която иска да вземе решението за еврото, не управлява в твой интерес. Убеждението е, че тук стабилността е по-голяма, отколкото в Еврозоната, каза проф. Христова.
Политологът Слави Василев се съгласи с мнението ѝ за силния ход на президента чрез предложението за референдум.
"Наложи се да се намеси, защото очевидно управляващите имат волята да си присвоят суверенитета от народа. Хората са обезпокоени за финансите си и искат да бъдат чути. Най-важният аргумент е, че е абсолютно задължително хората да участват в този процес и да се чувстват солидарни. Ходът на президента е в унисон с правото и Конституцията. Съобразен е с обстоятелството, че народът има тежката дума за подобни политически процеси", обясни той за Bulgaria ON AIR.
Според политолога президентът усеща, че напрежението в обществото само се покачва.
"Той е последната застрахователна полица на българския народ, преди да се вземат решения, които не са в унисон с интересите на народа. В Шумен и Пирдоп беше посрещнат с аплодисменти от площадите", подчерта Василев.
И той като проф. Христова смята, че НС ще отхвърли предложението за референдум за еврото през 2026 г.
Даде ли Радев заявка за нова партия
"Анонсът на президента е за референдум, а не за партия. Президентът трябва да се включи в тази битка. България е на последно място във всички класации. Не знам президентът дали ще го направи, надявам се да го направи", заключи Василев.
Проф. Христова добави, че "винаги в главата на Радев е съществувала идеята за политически проект". Но според нея това все още е далеч от плановете му.
Тя е на мнение, че след действията на президента по-голямата част от обществото е мотивирано на следващи избори да има активна позиция.
"Видя се човек, който отразява общественото настроение. Хората не гледат миналото. В момента страховете се отразяват от Радев. Другото говорене не обяснява основните механизми на процеса. Политическата класа направи маса грешки", настоя проф. Христова.
"ЕС е събиране на свободни държави, които имат волята да определят своя интерес. България е на последно място в класацията за демократичните процеси в Европа. На първо място е Швейцария. Там има референдуми и хората се чувстват силни, че участват в процеса на взимани на решения. У нас е точно обратното", каза още политическият психолог.
Гледайте целия разговор във видеото.
Снимка: Димитър Кьосемарлиев, Bulgaria ON AIR